Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1313 miejsce

Jak nakłonić dzieci i młodzież do czytania?

Spada czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Dlaczego tak się dzieje i jak znaleźć na to sposób? Nikogo nie warto zmuszać do czytania, można jednak do niego zachęcić - najlepiej robić to od najmłodszych lat dziecka.

 / Fot. Kamil Porembiński from Lodz, Poland/CC 2.0Odkąd do Polski dotarły nowe technologie, komputery i internet pojawiły się w niemal każdym domu, nauczyciele, psycholodzy, publicyści, rodzice zaczęli alarmować, że spada czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Dziś żartobliwie mówimy, że w pracach domowych pomagają nam „wujek Google” i „ciocia Wikipedia”, nauczyciele określają swoich uczniów mianem pokolenia „kopiuj-wklej”, funkcjonuje także żart: „Nie ma w Google - nie ma w ogóle” (wymawiaj: „wogle”). Nie można jednoznacznie potępić internetu, portali społecznościowych, dobrych streszczeń lektur (szczególnie, gdy czytamy streszczenia nie ZAMIAST lektury, ale obok, po to, by łatwiej zrozumieć jej treść), ponieważ fakt, że obecnie spędzamy coraz więcej czasu w internecie jest naturalną rzeczą.

Zmieniają się czasy, zmieniają się także ulubione rozrywki, poza tym internet obecnie jest pomocny. Można zgodzić się z tym, że nie każdy lubi czytać i ma do tego prawo, co wcale nie czyni go gorszym od tych, którzy czytać lubią.
Wiadomo jednak, że czytanie od najmłodszych lat - najpierw wspólnie z rodzicami, później samodzielnie, wspomaga prawidłowy rozwój dziecka. Dzieci, które mają wyrobiony nawyk czytania, osiągają później lepsze wyniki w nauce. Książki zwiększają zasób słownictwa. Jak czytamy na stronie akcji społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom, książki powodują, że zaczynamy używać pięknego, bogatego języka. Nabywamy też umiejętności prowadzenia ciekawych konwersacji. Ponadto nie jest tajemnicą, że dziecku, które dużo czyta, odkąd zdobędzie tę umiejętność, łatwiej będzie przyswoić sobie trudną ortografię i gramatykę języka polskiego.

Wkuwanie niekoniecznie ciekawych i nie zawsze zrozumiałych reguł ortograficznych i gramatycznych jest zmorą niemal każdego ucznia podstawówki, wielu także z wiekiem zapomina te reguły lub nigdy do końca ich nie opanowuje. Jest to zrozumiałe, bo nasz język może sprawiać wielkie trudności, jednak czytanie jest nieocenioną pomocą we wszystkich problemach językowych i powoduje, że przyswajanie ortografii i gramatyki wcale nie musi być nudne - ponieważ dziecko nawet nie wie, że właśnie zapamiętuje pisownię i gramatykę - na pewno jest to lepszy sposób niż żmudne wkuwanie na pamięć regułek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jak rodzice dużo czytają, to dzieci na ogół też.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolka
  • Jolka
  • 12.07.2012 19:05

Jak ? Zabrać komputery .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.