Facebook Google+ Twitter

Jak napisać artykuł? Poszczególne fazy

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-03-15 15:37

Aby napisać swój pierwszy artykuł nie trzeba skończyć studiów dziennikarskich. Wystarczy znaleźć właściwy temat i zastosować się do kilku prostych zasad.

Jak napisać artykuł? / Fot. Proj. Krystian SeweryniakChcesz napisać swój pierwszy artykuł a nie wiesz jak do tego się zabrać? Oto kilka prostych zasad tworzenia materiałów dziennikarskich.

Faza pierwsza - Temat

Przede wszystkim najlepiej jest rozpocząć od swojego "podwórka". Jeśli chcesz znaleźć dobry temat musisz myśleć tak jak dziennikarz. Często przechodzisz ulicą widząc coś, o czym czytasz potem w gazecie i myślisz: "Przecież mogłem o tym napisać". Nawet nie pomyślałeś, że to może być dobry temat.

Przede wszystkim trzeba być kreatywnym, ale także mieć szeroko otwarte oczy i słuchać ludzi. Kilka przykładów, które mogą pomóc Ci uświadomić sobie jak powinieneś postrzegać świat będąc dziennikarzem:

Stoisz na przystanku autobusowym, na którym nie ma rozkładu jazdy, wściekasz się i w myślach klniesz szanowną komunikację miejską, że nie potrafi zadbać o swoich pasażerów, lecz czy pomyślałeś o tym, że to może być świetny temat na artykuł?

Stoisz w kolejce w sklepie i słyszysz rozmowę dwóch kobiet:
"- Co robimy w weekend?
- Nie wiem, w tym mieście jak zawsze nigdzie nie można się wybrać!"

Co się od razu nasuwa? No pewnie! Pomysł na artykuł o sposobach na spędzenie świetnego weekendu w Twoim mieście. Wystarczy opisać propozycje kulturalne, popytać organizatorów, właścicieli lokali co proponują i pokazać to mieszkańcom. Proste, prawda? Nieraz wystarczy wyjść z domu, szczególnie się nie rozglądając zawsze coś zwróci uwagę dziennikarza.

Te przykłady to dowody na to, że wszystko co się dzieje wokół nas jest ważne i należy być wyczulonym na każdym kroku i wszystko co nas zainteresuje trzeba sobie notować. Pamięć ludzka jest zawodna, a w takich momentach wystarczy wyjąć telefon i zapisać w SMS-ie swój pomysł.

Kiedy już będziemy na to gotowi, warto jest pisać o krzywdach drugiego człowieka, niesprawiedliwości, ponieważ to niekiedy otwiera oczy urzędnikom, a my możemy pomóc innym ludziom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Bieliński
  • Bieliński
  • 30.03.2011 23:51

Po zebraniu materiału trzeba jeszcze to wszystko jakoś poubierać w słowa, żeby dało się przeczytać. Kilka praktycznych porad na temat fazy trzeciej - czyli pisania można znaleźć tutaj: http://daktyl.vipower.pl/?p=71

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kazik, bravo :)
czekam na najciekawszy punkt programu edukacyjnego pt."Trzecia faza" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może źle się wyraziłem. Nie pisałbym lepiej, ale byłoby mi naprawdę łatwiej w realizacji materiałów ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co masz Paweł na myśli? To, że osoby piszące są zbyt pewne siebie, ale łatwo tą pewność obalić krytyką? A zbytnia pewność siebie jest śmieszna w każdym kraju, nie tylko w Polsce. W końcu jest zbytnia ;)

Damian, naprawdę pisałbyś lepiej? To chyba tylko Ci się tak wydaje, wszystko przychodzi z czasem... Znając te zasady, o których piszesz powyżej, nie piszę lepiej niż jak ich jeszcze nie znałam :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

I to jest właśnie problem znacznej liczby osób piszących.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zbytnia owszem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Polsce zbytnia pewność siebie to coś śmiesznego i łatwego do obalenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Polsce pewność siebie i świadomość swojej wartości to coś strasznie złego, prawda?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgubna natomiast dla dziennikarza jest rutyna i zbytnia pewność siebie, a także za duża wiara w swoje możliwości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy jest tylko człowiekiem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.