Facebook Google+ Twitter

64 miejsce

Jak naprawdę powstał komiks?

Dokładnie 111 lat temu na łamach "The New York Journal" ukazała się pierwsza w historii obrazkowa historyjka, zatytułowana "Yellow Kid". Czy aby na pewno komiks powstał właśnie wtedy?

fot. AKPA Powstanie komiksu jest nierozerwalnie związane z gwałtownym rozwojem prasy, szczególnie amerykańskiej. Gazety powoli przekształcały się w przedsiębiorstwa, pragnące nie tylko docierać do jak najliczniejszego grona czytelników, ale również przynosić poważne zyski dla swoich właścicieli.

Komiks od początku stał się elementem tzw. „wojny prasowej”, prowadzonej między Josephem Pulitzerem, właścicielem nowojorskiej gazety The World i Randolphem Hearstem, posiadającym The New York Journal. Pierwsze krótkie historyjki obrazkowe, autorstwa Richarda Feltona Outcaulta, zatytułowane Hogan’s Alley, ukazywały się od roku 1894 w gazecie Pullizera. Outcault pokazywał w humorystycznym świetle codzienne życie ubogich mieszkańców jednej z ulic wielkiego miasta.

Zyskujący na popularności wśród czytelników rysownik został podkupiony przez Hearsta i już od 16 lutego 1896 roku – daty oficjalnie przyjmowanej jako moment narodzin komiksu – zamieszczał swoje prace na łamach The New York Journal. Głównym i zarazem tytułowym bohaterem opowieści Yellow Kid, prezentowanej w gazecie Hearsta był, znany z wcześniejszych prac Outcaulta, mały chłopiec ubrany w nocną koszulę.

Komiks nawiązywał do filmowych komedii slapstickowych – pojawiały się w nich bójki, niewybredne żarty i absurdalne zdarzenia.

Niecały rok później, 12 grudnia 1897, również w gazecie Hearsta, zaczęła się ukazywać kolejna seria komiksowa – Katzenjammer Kids, rysowana przez Rudolpha Dirksa, która opowiadała o złośliwych psotach pary urwisów.

Ilustracje książkowe, satyryczne rysunki o tematyce społecznej i politycznej, fabularne historie obrazkowe, a nawet krótkie serie wydawnicze, pojawiały się w czasopismach od XVIII wieku. Dlatego należy zauważyć, że choć R. F. Outcault oraz R. Dirks zapisali się w historii jako twórcy pierwszych komiksów, fakt ten ma znaczenie bardziej symboliczne niż faktyczne. Wykorzystane przez nich środki wyrazu nie były ani wyłącznie ich autorstwa ani szczególnie nowatorskie czy oryginalne. Natomiast istotne stało się połączenie specyficznych elementów w jednym tylko utworze; elementów, które stały się cechami charakterystycznymi dla komiksów.

Artykuł ten jest niewielkim fragmentem mojej pracy magisterskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Goya Luszenko
  • Goya Luszenko
  • 09.11.2011 17:54

Bardzo dużo ciekawych informacji:) uwielbiam komiksy a nie widziałam, że powstał 111lat temu! ja co prawda korzystam z aplikacji komiks Dilmah ponieważ rysunki to nie dla mnie :) wolę nowoczesne podejście do tematu :) a wiadomo apliakcje komputerowe umożliwiają wszystko łatwiej szybciej i lepiej:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
40sadsa40
  • 40sadsa40
  • 21.02.2011 19:30

bardzo mi sie podoba

Komentarz został ukrytyrozwiń

Cóż, może doczekamy się działu komiksowego na w24? Trzeba się starać :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.