Facebook Google+ Twitter

Jak naprawdę wygląda polski eksport?

Współautorzy: Magdalena Wróbel

Po konferencji w Bydgoszczy, dotyczącej eksportu, można stwierdzić, że bardzo mało firm współpracuje z zagranicą, szczególnie ze Wschodem. Dlaczego? Brakuje odwagi, myślimy stereotypowo, nie mamy wiedzy i kontaktów. A Państwo w tym nie pomaga.

 / Fot. M. WróbelW konferencji, mówiącej o szansach eksportu, zorganizowanej przez stowarzyszenie "Integracja i Współpraca" wzięło udział kilkadziesiąt osób. Były to osoby związane zarówno z małymi firmami, jak i dużymi koncernami.

Panelistami w dyskusji "Polityczna analiza szans eksportowych Polski" byli: wicewojewoda kujawsko-pomorski Zbigniew Ostrowski, doradca Waldemara Pawlaka Henryk Kobierowski, przewodniczący sejmiku gospodarczego województwa kujawsko-pomorskiego Krzysztof Sikora, wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński, prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski.

Paneliści w dyskusji podkreślali, że niby są czynione starania, aby eksport był większy, jednak efektów tych działań nie widać. Podkreślono, że polscy przedsiębiorcy nadal walczą tylko o rynek krajowy, zamiast się rozglądać za zbytem w innych regionach świata. Jednak nikogo nie dziwi strach naszych firm. Niestety, polski przedsiębiorca nie wie, gdzie i jak starać się o kontrahentów. Jeżeli już mu się uda ich znaleźć, to pojawiają się bariery prawne, które skutecznie utrudniają działania.

Prezes Polskiej Izby Handlu Waldemar Nowakowski podkreślił: "Przesłaniem tej konferencji powinno być to, aby politycy wspierali eksport, ekspansję i promocję".

I właśnie o braku wsparcia mówiono w kuluarach. Przedstawiciele firm w mniej W przerwie uczestnicy dyskutowali jak to jest w praktyce. / Fot. M. Wróbeloficjalnych rozmowach zwracali uwagę na to, że jak się słucha panelistów, to wszystko tak pięknie wygląda. Jest wiele instytucji, które teoretycznie są od pomagania i teoretycznie jest wiele pieniędzy przeznaczonych na wspieranie eksportu. Jednak przez mnogość tych instytucji wszystko się rozmywa. A pieniądze są przejadane i trafiają do małej liczby firm.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.