Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26878 miejsce

Jak nie separacja i autonomia, to powolna degradacja Szczecina i

Jeżeli mieszkańcy Szczecina i regionu, nie zrobią nic w kierunku rozpatrzenia możliwości separacji i autonomii, już za kilka lat wyludniony Szczecin czeka rola prowincjonalnego, nic nie znaczącego miasta, tzw. terenu.

Zamek Książąt Szczecińskich, zasłaniany przez Nowe Stare miasto / Fot. Zdziław SadowskiSzczecin jeszcze 30 lat temu należał do wąskiego grona polskich metropolii i miast o statusie przemysłowej potęgi. Gospodarka rynkowa i rządy warszawsko-gdańskie, sprowadziły byłą potęgę gospodarczą i wielką metropolię do roli prowincjonalnego, nic nie znaczącego miasta wojewódzkiego, tzw. „głębokiego terenu”.

W artykule: Szczecin: Jest nas coraz mniej, pisałem: „Jeszcze w 1994 r. ludność Szczecina liczyła 419,6 tys. mieszkańców .... Jednak od 1995 r. wszystkie wskaźniki dotyczące ludności, zatrudnionych w Szczecinie, spadają "na pysk". Obecnie jest nas w Szczecinie zaledwie 380 tys., bo najbardziej przedsiębiorcza i wykształcona młodzież wyjeżdża ze Szczecina na zewnętrzną (do państw zachodnich) i wewnętrzną emigrację.

I nie można im mieć tego za złe, że szukają lepszych możliwości, lepszej perspektywy życia a nawet możliwości osiedlenia się. Główny kierunek emigracji zewnętrznej to Wielka Brytania, państwa niemieckojęzyczne, Norwegia, gdyż dają możliwość wcześniejszej emerytury (Norwegia), „socjal” jest wyższy niż średnia pensja w Polsce, a opieka socjalna nad dziećmi nie ma porównania z opieką w Polsce.

Główny kierunek emigracji wewnętrznej to Warszawa, gdyż tam jest możliwość zatrudnienia, osiedlenia się, tam są wszystkie centrale (rząd, sejm, senat, centrale większości urządów, instytucji, nawet firm), które przeniosły się z „terenu”, aby mieć pod bokiem urzędy i instytucje wydające decyzje urzędowe. To przeniesienie się central z ”terenu’ do
Warszawy, spowodowało wiele ubocznych, negatywnych skutków.

W artykule: Za daleko mieszkasz miły, pisałem m. in: „Dla władz centralnych i ogólnopolskich mediów, Polska to: na północy Gdańsk, na zachodzie Poznań i Wrocław, na południu Kraków a dalej już wzrok nie sięga”. Dlatego Szczecin i ziemia szczecińska, nie mogą liczyć na partnerskie traktowanie, przez warszawsko-gdański rząd.

W artykule: Powstanie autonomiczne Księstwo Szczecińskie? Pisałem: „Dzisiaj szczecinianie, z powodu upadku w Szczecinie prawie całego przemysłu, muszą w pogoni „za chlebem” szukać pracy i nowego domu, po całej Europie” i dalej:
„Wygląda na to, że jesteśmy skazani na separatyzm, na autonomię i powołanie Księstwa Szczecińskiego”.

I chociaż w/w artykuł wywołał, sporą dyskusję i poparcie dla separatystycznego i autonomicznego dążenia grupy mieszkańców Szczecina i ziemi szczecińskiej (bo właściwie nie ma innej alternatywy, dla postępującej degradacji regionu), skończyło się jak zwykle w naszej nacji "na gadaniu". No właśnie jeszcze 24 lata temu, Polacy byli dla całego świata wzorem jak walczyć o swoje prawa, o demokrację. Dzisiaj możemy tylko w telewizji oglądać jak swoje niezadowolenie okazują na ulicach: Grecy, Francuzi, Włosi, Hiszpanie itp.

Dzisiaj młode polskie pokolenie nie wdaje się, w obronę swoich praw (wyjątek ACTA tylko potwierdza regułę) i bardziej ich interesuje aby zaistnieć w mediach (wykorzystać swoje 5 minut), biorąc masowy udział w eliminacjach do kolejnych telewizyjnych show, niż polityka i nasza niedoskonała demokracja. Kto ma więc ratować Szczecin i region przed
nieuchronną degradacją, kto ma rozważyć prawne aspekty i możliwości separatyzmu i autonomii ziemi szczecińskiej, kto ma do niej ewentualnie krok po kroku doprowadzić?


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zobacz artykuł:Jak nie separacja i autonomia, to powolna degradacja Szczecina i regionu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.