Facebook Google+ Twitter

Jak nie uczą zawodu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-05-22 07:40

Szkoły zawodowe dla dorosłych produkują bezrobotnych - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, do którego dotarła "Gazeta Wyborcza". NIK skontrolowała 40 publicznych Centrów Kształcenia Ustawicznego.

Zdaniem kontrolerów, dyrektorzy szkół zamiast kierować się potrzebami rynku pracy, kształcą w tych kierunkach, które są chętnie wybierane. A absolwenci, żeby znaleźć pracę, muszą się i tak przekwalifikować. Częściową winą za to kontrolerzy obarczają samorządy, kuratorów oświaty i służby zatrudnienia bo - jak twierdzi NIK - nie przekazują szkołom prognoz dotyczących potrzeb na rynku pracy.

Kolejnym zarzutem NIK jest niska efektywność nauczania w Centrach Kształcenia Ustawicznego. W dwóch ostatnich rocznikach egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe zdało jedynie 56 procent osób, a prawie jedna piąta absolwentów w ogóle do niego nie przystąpiła.

Według NIK, wina leży też po stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej, które nie opracowało podstaw programowych. MEN powołał już zespół, w którym dyrektorzy szkół dla dorosłych wraz z pracodawcami i pracownikami urzędów pracy mają opracować zmiany w systemie kształcenia na potrzeby rynku pracy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.