Facebook Google+ Twitter

Jak nie w obwodzie, to co? Instrukcje do głosowania

Przewodnik dla tych, którzy z dowolnych przyczyn w dniu 20 czerwca znajdą się poza swoim obwodem wyborczym, a nie mają pojęcia, jak głosować poza miejscem zamieszkania.

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 20 czerwca. Lato, wakacje, wyjazdy to niezbyt przyjazny termin do pozostania w domu i czekania na otwarcie lokali wyborczych. Może się zdarzyć szpital, podróż morska itp. Łatwo jest się rozgrzeszyć z nieobecności na wyborach. Jednocześnie każdy świadomy wyborca, niezależnie od orientacji politycznej, uważa zbliżające się starcie kandydatów za istotne dla przyszłego kształtu Polski i polskiej polityki.

Ustawodawca przewidział dla nas możliwości głosowania także wówczas, gdy akurat w terminie wyborów staliśmy się ruchliwi i wyjechaliśmy poza swój obwód wyborczy. Przepisy te są nieco rozproszone, czasami niejasne, o niektórych spora część z nas nie wie (jak np. o możliwości głosowania przez pełnomocnika). Dla wszystkich, którzy chcą spełnić obywatelski obowiązek, a potrzebują wsparcia merytorycznego, przygotowałam tę kompilację. Nie ma charakteru artykułu (chyba że dla pasjonatów), raczej broszury, w której można wyszukać informacje adekwatne do danej sytuacji życiowej.

Numery artykułów w tekście odnoszą się do Ustawy z dnia 27 września 1990 o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.10.72.467 j.t. ). Inne ustawy i rozporządzenia zostały wymienione z tytułów.

Czym jest spis wyborców? (art. 25 i 26)



Spis wyborców jest to lista osób, którym przysługuje prawo wybierania. Obejmuje osoby, którym przysługuje prawo wybierania, według ich miejsca zamieszkania. W spisie wyborców wymienia się nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia i adres zamieszkania wyborcy; sporządza się go w urzędzie gminy jako zadanie zlecone gminie. Wyborca może być wpisany tylko do jednego spisu.

Kto głosuje? (art. 2 i art.3)



Wybory są powszechne; prawo wybierania ma każdy obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat. Nie mają prawa wybierania osoby pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu lub ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.