Facebook Google+ Twitter

Jak nie zgubić się jadąc do Zakopanego. Przebudowa Stróży

Budowa nowej "zakopianki" trwa. Powstający węzeł komunikacyjny ze skrzyżowaniami bezkolizyjnymi i tzw. ślimakami sprawia jednak spore trudności kierowcom, którzy dawno nie byli w tych rejonach. Niestety łatwo się tu zgubić.

Centrum Stróży. Węzeł komunikacyjny w trakcie rozbudowy. / Fot. Michał HodurekWielu kierowców jedzie nawet kilka kilometrów dalej, pytając okolicznych mieszkańców, jak zjechać do centrum, mimo że praktycznie przez nie przejeżdżali kilka minut wcześniej. Problem nie jest błahy, ponieważ mimo niezłego oznakowania,
na początku nawet "miejscowi" mieli wątpliwości, którędy dojechać choćby do sąsiedniej Trzebunii. Poniżej przedstawiam mały przewodnik, jak dojechać do celu.

Proponuję na wstępie rozważyć sytuację kierowcy jadącego od strony Zakopanego.Fot.1. Zjazd od strony Zakopanego. / Fot. Michał Hodurek
Chce on dojechać do Trzebunii. Widząc przed sobą obraz taki, jak na zdjęciu (1) powinien znacznie ograniczyć prędkość, ponieważ za moment wjedzie na wąską drogą dwukierunkową, gdzie w każdym momencie może pojawić się inny użytkownik drogi. Należy bezwzględnie trzymać się prawej strony jezdni. Zjeżdżamy popod wiadukt, po czym skręcamy w prawo ,a już kilka metrów dalej w lewo i później cały czas prosto. W chwili obecnej trzeba uważać również na zawieszenie, ponieważ miejscami asfalt jest zerwany i jest wiele nierówności.
A co jeśli chcemy przedostać się na drugą stronę Raby? Jedziemy tą samą drogą tyle, że na ostatnim skrzyżowaniu nie jedziemy prosto, ale skręcamy w prawo. Dalej jedziemy wzdłuż drogi, która biegnie poza strażnicą OSP Stróża i znowu skręcamy w prawo. Dojeżdżamy do skrzyżowania, przy którym jest tablica a na niej pisze"Kraków"-na lewo i "most na Rabie" na prawo. Wybierając drugą opcję za moment znajdziemy sie na moście i na drugim brzegu rzeki.

Jeśli natomiast podobne cele chcemy osiągnąć, gdy jedziemy od strony Krakowa (patrz zdjęcie 2), to nie skręcamy przed tablica informacyjna ale za i
trzymamy się prawej strony jezdni, gdyż tu również obowiązuje jazda w obu kierunkach. Dojeżdżamy do skrzyżowania i skręcamy w prawo (jeśli pojedziemy prosto to znajdziemy sie na moście) a następnie w lewo i jedziemy tą samą drogą, co w pierwszym przykładzie. Kiedy dojedziemy do skrzyżowania, pozostaje nam wybrać kierunek: jeśli w stronę Trzebunii to skręcamy w prawo jeśli w stronę Zakopanego to skręcamy w lewo. Następnie znów w prawo i potem w lewo i tak wyjedziemy znów na "zakopiankę".Fot.2. Zjazd od strony Krakowa. / Fot. Michał Hodurek

Pod nazwami ogólnymi kryją sie także inne istotne miejsca. Jadąc w stronę Trzebunii dojedziemy także do kościoła w Stróży, na Bieńkówkę i do Zembrzyc. Natomiast jadąc w kierunku Stróża- Zarabie dojedziemy do tutejszych zakładów, szkoły podstawowej, gimnazjum, a także w kierunku Pcimia.

Zdecydowanie odradzam łamanie przepisów. Próba skracania sobie drogi niedozwolonym przejazdem może skończyć się jeśli nie mandatem, to potrąceniem pieszego lub wypadkiem.

Przedstawiono Organizację ruchu na dzień 20.08.2007 r. Autor nie bierze odpowiedzialności za ewentualne zmiany w organizacji ruchu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Plus za wizualizacje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.