Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4682 miejsce

Jak (nie) zrazić do siebie ludzi? Recenzja spektaklu "Plotka"

Plotka jest prawie tak stara jak świat. Spektakl o tym samym tytule w Teatrze Syrena w reżyserii Wojciecha Malajkata nie pozostawia złudzeń, że tematyka dotycząca płci jest nam tak samo ludzka, jak i obca.

Plakat sztuki "Plotka" / Fot. fot. Łukasz MurgrabiaZwykło się mówić, że plotka może tylko zaszkodzić, nigdy pomóc. Jak na ironię, dla głównego bohatera "Plotki" ("Le Placard"), mała manipulacja rzeczywistością wywołuje niekontrolowaną lawinę wydarzeń i sporą rewolucję w życiu zastanego przedsiębiorstwa.

François Pignon (Tomasz Sapryk) to nudny, "szary" księgowy w fabryce prezerwatyw, który od dwudziestu lat rytualnie wykonuje te same czynności. W firmie - popychadło, w życiu prywatnym - porzucony przez apodyktyczną żonę i ignorowany przez nastoletniego syna. Gdy grozi mu zwolnienie z posady, za podszeptem swojego sąsiada-emeryta (który twierdzi, że "w telewizji i tak nie ma nic ciekawego"), upublicznia zdjęcia wskazujące na swoją odmienną orientację seksualną. Dalej machina plotki toczy się już sama, poczynając od współpracownic Pignona, panny Bertrand (Joanna Trzepiecińska) i Arianne, poprzez homofobicznego kadrowego o etykietce macho (doskonały Piotr Szwedes), na hiszpańskojęzycznym szefie (przezabawny Piotr Polk), kończąc. W ten oto prosty sposób powstaje wzajemna sieć zależności i domysłów, która paradoksalnie pozwala poczciwemu Pignonowi zatrzymać posadę, a nawet zdobyć ogólne poważanie wśród kolegów i respekt zbuntowanego syna.

Orientacja Pignona, o którym powiedzieć można wszystko, z wyjątkiem tego, że szuka uwagi, staje się osią, wokół której toczy się życie pracowników, a w pewnym sensie także faktem, od którego zależy być albo nie być, niektórych bohaterów. Homoseksualizm głównego bohatera jest z jednej strony tabu, a z drugiej - ta odmienność budzi powszechną konfuzję i coraz bardziej dezorganizuje życie przedsiębiorstwa.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jerzy Fila
  • Jerzy Fila
  • 21.03.2012 16:38

Plotka była tez grana w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Scenografia m.in. szklane ściany pokoju biurowego, umożliwiające podgląd dziejącej się wewnątrz akcji. Głównego bohatera grał aktor starszego pokolenia. Patrz recenzje autora komentarza innych sztuk z tegoż teatru bo Plotkę akurat ominąłem, a szkoda.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Władyka
  • Anna Władyka
  • 21.03.2012 14:00

@Anna Majkal: A ja liczyłam, że internauci czytają artykuły do końca. Proszę zerknąć na drugą stronę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Majkal
  • Anna Majkal
  • 21.03.2012 13:39

Liczyłam na recenzję, a dostałam opis sztuki... I dalej nie wiem czy warto iść do teatru, czy nie. Film był fantastyczny ale danej nie wiem jak sobie poradził teatr w Polsce....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.