Facebook Google+ Twitter

Jak niektóre władze ograniczają swobodę działania

Zamieszczam poniżej opinię prezydenta miasta XYZ dotyczącą powołania młodzieżowej rady. Odpowiedź była negatywna. Warto sobie kilka spraw uświadomić i umieć się do takiej decyzji odwołać. Na końcu moje podsumowanie i proste rozwiązanie.

Moje przypisy zostały pogrubione.

Opiniuje się negatywnie projekt uchwały Rady Miasta [...] w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Miasta [...], wniesiony przez grupę radnych - druk Nr [...].

UZASADNIENIEZgodnie z art. 5b oraz art. 7 ust. 1 pkt 17 Ustawy z dnia 8 marca o samorządzie gminnym wspieranie i upowszechnianie idei samorządowej, w tym zwłaszcza wśród młodzieży, należy do zadań samorządu gminnego.

W celu realizacji tego zadania w 2005 roku rozpoczęto realizację projektu [...] w ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przestępczości Młodzieży działającego na postawie uchwały Rady Miasta Nr [...] z dnia 22 grudnia 1999 r.

[...] jest projektem skierowanym do aktywnych społecznie uczniów. Podczas warsztatów i wykładów [...] młodzi ludzie zdobywają praktyczne umiejętności pomagające im w pracy na rzecz środowiska rówieśniczego, przede wszystkim zaś w pracy samorządów uczniowskich. Zyskują także wiedzę na temat różnych aspektów życia w społeczeństwie obywatelskim. Dotychczas projekt był skierowany głownie do krakowskich gimnazjalistów, ale uczestniczyli w nim także uczniowie starsi. W roku bieżącym planowane jest rozszerzenie projektu poprzez zaproszenie do uczestnictwa w nim uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Młodzieżowa Rada polega nie na wykładach i warsztatach, ale na aktywnym i korzystnym działaniu na rzecz społeczeństwa. Nie zastąpią tego szkolenia. Mogą one pomóc zrozumieć różne mechanizmy działające w naszym kraju, ale nie są celem samym w sobie. Nie chodzi o to, by uczestnik zdobył wiedzę. On ma umieć ją wykorzystać i WYKORZYSTYWAĆ w praktyce.

[...] Jej powołanie było próbą odpowiedzi na wcześniejsze nieudane inicjatywy stworzenia Młodzieżowej Rady Miasta [...].

To, jaki jest uczeń zależy od tego, jaki jest nauczyciel. Nie można wychodzić z założenia, że "jeśli uczeń jest głupi, no to trudno". Warto wyciągnąć wnioski i iść w dalej, a nie zmienić kierunek, cele i wszystko naraz. Dlaczego niektóre rady działają aktywnie? Też istnieją w nich młodzi. Może to była kwestia doboru nieodpowiednich ludzi? Nie wierzę, by w tak wielkim mieście, jak [...], nie znalazło się 20-30 działaczy.

[...] Istniejący obecnie w ustawie o samorządzie gminnym zapis jest bardzo lakoniczny i wyraża jedynie zgodę na powstanie gminnej reprezentacji młodzieży i określa jej charakter jako konsultacyjny. Nie wspomina on nic na temat zasad funkcjonowania młodzieżowej rady, pozostawiając to w kompetencjach rady gminy.

I to bardzo dobrze, że nic o tym nie wspomina! Inaczej skończyłaby się pewna swoboda działania MR. Trzeba niektórych uświadomić, że nastolatkowie nie są tanią siłą roboczą mającą wykonywać to, co rada miasta wpisze do statutu. To od nas wychodzi inicjatywa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

A z całą treścią uzasadnienia można się zapoznać na stronie http://mrm.blox.pl/2009/08/Mlodziezowa-Rada-Miasta-Krakowa-nie-powstanie.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ta MR mogła by uczestniczyć w samorżądzie, ale społecznie. Jej uchwały, jednak powinny być akceptowane, czy zatwierdzane przez tę zwykłą Radę Miejską.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.