Facebook Google+ Twitter

Jak obchodzimy Dzień (Dni) Wszystkich Świętych?

Czy Dzień Wszystkich Świętych jest właściwie traktowany? Dlaczego tak jest, że młodzi ludzie są zafascynowani obcym naszej kulturze Halloweenem i dlaczego próbują je praktykować? Takie czasy?

... / Fot. Ryszard Jan ZagórskiPamięć o zmarłych przejawia się w naszym kraju szczególnie w jednym jesiennym dniu. W dniu Wszystkich Świętych, który ma głęboki sens, ale już coraz mniej odczuwalny. Jest to święto związane z wyjątkowymi pracami porządkowymi, wykonywanymi wcześniej na cmentarzach, polegającymi na pucowaniu grobów i estetyzowaniu otoczenia. Coraz więcej ludzi zauważa: "Wszystko to dla ludzkich oczu, żeby zauważyli, że dbamy o nie".

W otoczeniu cmentarzy tworzy się swoisty bazar z kwiatami i zniczami. Do tego wszystkiego, wzmożony ruch samochodowy i każdy skrawek trawnika rozjeżdżony przez sprytnych posiadaczy czterech kółek, chcących znaleźć się jak najbliżej wejścia na cmentarz.

Sam dzień Wszystkich Świętych jako święto refleksji i zadumy, jest od dawna przez wielu rodaków traktowany mechanicznie, czyli odbębniany jak wiele innych obowiązków. Pomimo, że mamy nasze, mające głęboki sens, dni Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny cichaczem wprowadzane są inne zwyczaje, obce naszej kulturze.

Dostajemy cukierki... / Fot. Ryszard Jan ZagórskiDziś spotkałem dziewczynki goniące za słodyczami i przygodami. Na moje pytanie dlaczego to robią, odpowiedziały: "Bo to jest fajne, chodzimy tak i dostajemy cukierki". Przechodząca sąsiadka stwierdziła, że to bez sensu. Dziewczynki roześmiały się i ruszyły do klatki schodowej czteropiętrowego bloku. Czy możemy akceptować takie zachowania? Z takimi zwyczajami można się nie zgadzać, ale czy walka z nimi ma sens?

Niestety o wychowywaniu dzieci i młodzieży w naszym kraju możemy mówić coraz gorzej. Powinniśmy pamiętać o naszych przodkach i szanować tradycje. Nasze tradycje trzeba kultywować. Halloween to święto wprowadzające kicz, wypaczające nasze tradycje i naszą kulturę. Róbmy wszystko, aby stwierdzenia "Coraz mniej ojczyzny i więcej obczyzny. Takie czasy..." miały jak najmniej potwierdzeń w życiu.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Temat problematyczny. Pomimo tych świąt, które mamy i obchodzimy w Polsce: nie ma świąt radości życia lub...śmierci! Wszystko "musi być" na poważnie. A człowiek jest zwierzęciem stadnym. Chce radować się sobą, bliskimi oraz znajomymi! Takiego podejścia w kulturze polskiej wciąż jest bardzo mało...

Może stąd owe zaporzyczenia... jak Halloween... Wierzę w Młodzież i jej "wolną" Obyczajowość, bez stereotypów! Wierzę, że przetworzą te "zaporzyczenia" na nasze :)) Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Otóż to! Nie mówi się o tradycjach i kulturze. Dla "dzieciaków" trzeba wpajać pewne zachowania. Niestety są szkoły (pojedyncze klasy), w których Halloween jest w szczególny sposób traktowany. Wszystko to dzieje się za tzw. "wiedzą" wychowawców. O naszych tradycjach nie mówi się bo... No właśnie, dlaczego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A czy młodzi wiedzą co robią?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.