Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31129 miejsce

Jak obchodzono polski dzień w Chicago

W dniu 2 maja, w samym centrum Chicago, jak co roku została zorganizowana parada z okazji 218. rocznicy uchwalenia polskiej Konstytucji 3 Maja.

Parada w dniu 2 maja.  / Fot. Teresa BucknerUroczystość rozpoczęto od wciągnięcia biało-czerwonej flagi na główny maszt przy Daley Plaza. W uroczystości uczestniczyła przebywająca w Chicago delegacja rządu polskiego z Rafałem Baniakem na czele i konsulem generalnym RP Zygmuntem Matynią. Obecni byli także: Wielki Marszałek Parady, prezes ZNP i KPA Frank Spula, prezes Wydziału Stanowego KPA w Illinois Kazimierz Chlebek, przedstawiciele mediów i organizacji polonijnych.

Kolejnym punktem obchodów było śniadanie w hotelu Congress Plaza organizowanym przez Chicago Society, w którym wzięła udział delegacja rządu polskiego, przedstawiciel konsulatu RP oraz przedstawiciele polonijnych organizacji. Gości przywitał prezes tej prestiżowej męskiej organizacji Charles Komosa oraz współgospodarze Romuald Matuszczak i Herbert Jasiński. Po przemówieniach przywódców wiodących organizacji Polonii odbyło się wręczenie nagród stypendialnych zwycięzcom konkursu o Trzeciomajowej Konstytucji sponsorowanego przez Komitet Edukacji Chicago Society. Pierwszą nagrodę w wysokości 2,5 tys. dolarów otrzymał Jakub Białasiewicz. Dwie drugie nagrody po 1700 dolarów przypadły Stefanii Piecewicz i Joannie Cich.Stowarzyszenie Wiecznych Studentów. / Fot. Teresa Buckner

Trybuna honorowa. / Fot. Teresa BucknerW paradzie przy słonecznej pogodzie uczestniczyły 133 jednostki marszowe
i pojazdowe oraz tysiące oglądających osób. Królową tegorocznej parady jest 18-letnia Natalia Kukułka. Towarzyszyły jej damy dworu: Angelika Białas i Justyna Ryżewska.

Polska Szkoła Katolicka. / Fot. Teresa BucknerParada, jak co roku, była relacjonowana przez amerykańskie kanały telewizyjne. Bezpośrednią relację w tym roku prowadzili: Małgorzata Ptaszyńska, Barbara Chałko i Marek Dobrzycki. Na początku pochodu razem maszerowali prezesi największych polonijnych organizacji i władz miejskich z burmistrzem Chicago - Richardem Daley'm, przedstawiciele władz powiatowych, stanowych - m.in. skarbnik Alexi Giannoulias, Sekretarz Jesse White oraz władz federalnych - Senator Roland Burris- Prokurator powiatu Cook Juanita Alvares i skarbnik Maria Pappas oraz wielu innych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

=)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.