Facebook Google+ Twitter

Jak obudzić potencjał, drzemiący w niepełnosprawnych

Polski rynek pracy ulega gwałtownym przemianom. Są grupy społeczne, które są w stanie współgrać z tą dynamiką ale są i takie, dla których stanowi ona znaczny problem. Jedną z nich są niepełnosprawni.

Giełda Pracy zorganizowana przez Biuro. / Fot. DiKOsoby niepełnosprawne znacznie częściej niż przedstawiciele innych grup napotykają na bariery utrudniające wejście na rynek pracy i poruszanie się po nim. „Doradztwo i Kariera” dla osób niepełnosprawnych to projekt, którego celem jest aktywizacja zawodowa tej grupy społecznej. Rzetelnie przeprowadzone poradnictwo i wsparcie mają pogłębić wewnętrzną gotowość do podjęcia zatrudnienia, zwiększyć zdolności klientów do samodzielnego poszukiwania pracy oraz ugruntować prawdopodobieństwa jej uzyskania.Oni skorzystali

Pan Bogdan ma dysfunkcję ruchową. Ostatnio zatrudniony był w roku 1998. Jest 39-letnim tokarzem i miał trudności z odnalezieniem się na rynku pracy. W czerwcu tego roku przyszedł do biura. Brał udział w warsztatach Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem prowadzonych przez doradcę zawodowego DIK przygotowujących do aktywnego poszukiwania pracy oraz wziął udział w szkoleniu dla wolontariuszy, którzy chcą zajmować się osobami niepełnosprawnymi. Niedawno zaczął naukę w liceum eksternistycznym i podjął pracę jako magazynier. Ponadto rozwija swoje umiejętności na warsztatach literackich, prowadzonych przez Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich.

Pani Katarzyna cierpi na epilepsję. Podobnie jak Bogdan znajduje się pod opieką MONARU. Z wykształcenia jest ogrodnikiem. Ma 27 lat i nigdy wcześniej nie pracowała. Cyklicznie uczestniczyła w warsztatach Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem prowadzonych przez doradcę zawodowego DIK oraz wzięła udział w szkoleniu dla wolontariuszy, którzy chcą zajmować sie osobami niepełnosprawnymi. Obecnie pracuje dorywczo a po miesiącu pracodawca zdecyduje, czy będzie pracowała na stałe.

Artur ma orzeczenie o niepełnosprawności z powodu uszkodzenia narządów ruchu. Nie pracował nigdy. Przez 20 lat był bierny zawodowo. W wyniku spotkań z doradcą zawodowym uświadomił sobie konieczność pracy nad sobą i podnoszenia kwalifikacji. W tym roku rozpoczął liceum ekonomiczne oraz został skierowany na kurs obsługi komputera i urządzeń biurowych, który pomoże mu znaleźć zatrudnienie.

Znajdują swoją drogę

Zainteresowany klient biura może uzyskać pomoc w skonstruowaniu własnej ścieżki rozwoju oraz wyszukaniu odpowiednich kursów i szkoleń. Nasi klienci oczekują czasem konkretnych ofert pracy. Czasem zaś porady czy informacji, w jakim kierunku może pójść ich życie - mówi Marta Kamer – doradca zawodowy biura. Często nie mają oczekiwań adekwatnych do rynku pracy, mają wygórowane oczekiwania. Bywa też, że klienci zaniżają swoje kwalifikacje i nie wierzą w umiejętności, co jest polem do pracy dla psychologa oraz doradcy.
Klienci biura korzystają głównie ze wsparcia doradcy zawodowego oraz psychologa – mówi Anna Puławska – koordynator biura. Obaj specjaliści współpracują ze sobą, określają predyspozycje zawodowe, pomagają przełamywać ograniczenia, stymulują do wykorzystania potencjału drzemiącego w beneficjentach pomocy. Przygotowują klientów do podjęcia pracy.

Zaczynają wierzyć w siebie

W ramach poradnictwa psychologicznego klienci doskonalą swoje umiejętności osobiste, pokonują ograniczenia, podnoszą samoocenę i wiarę we własne możliwości, niezbędne do poruszania się po rynku pracy. Wraz z psychologiem pracują nad niezbędnymi umiejętnościami społecznymi, takimi jak np.: efektywna komunikacja interpersonalna, współdziałanie, własna inicjatywa i adaptacja. Przełamują bariery psychologiczne utrudniające poszukiwanie zatrudnienia.

Poznają swoje prawa

Istotnym elementem działania DIK jest pomoc prawna: uświadamianie praw i obowiązków osób niepełnosprawnych na rynku pracy oraz udzielanie pomocy w konkretnych, zindywidualizowanych przypadkach. Oferowana pomoc opiera się głównie na poradnictwie procesowym i dotyczy przede wszystkim postępowania przed organami rentowymi i sądami oraz sporów z zakresu prawa pracy.

Pomoc również poza biurem


- Pracownicy biura świadczą usługi doradcze również poza biurem - mówi Anna Puławska. Głównie jest to doradztwo grupowe, prowadzone w formie warsztatów informacyjno-edukacyjnych. Są one skierowane np. do klientów Środowiskowych Domów Samopomocy czy Gminnych Centrów Informacji. W ramach działalności Biura, oprócz poradnictwa indywidualnego, prowadzone są również grupowe warsztaty psychologiczno-doradcze, spotkania informacyjno-doradcze przeprowadzane w siedzibie bądź w instytucjach zapraszających pracowników DIK do przeprowadzenia tego typu zajęć. Organizowane przez biuro Giełdy Pracy dla Osób Niepełnosprawnych cieszą się znaczną popularnością. Ostatnią Giełdę odwiedziło około 350 osób niepełnosprawnych, co jest znaczną liczbą, zważywszy na utrudnioną mobilność tej grupy.

Sukcesy


Wśród klientów biura 24 osoby znalazły zatrudnienie, kilkanaście podjęło się udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje a dwie zdecydowały się na kontynuację nauki. - Jeśli sukcesem można nazwać podniesienie jakości życia naszych klientów, to sądzę, że wielu z nich zaczęło zmieniać swoje życie na różnych płaszczyznach: osobistej, zawodowej czy społecznej - mówi Marta Kamer. Zaczęli się dokształcać, poszerzać swoje zainteresowania oraz, co najważniejsze, wierzyć, że życie jest w ich rękach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.