Facebook Google+ Twitter

Jak odbudować polski system bankowy?

Nie jest żadną tajemnicą, że zachodnie banki wywożą z Polski miliardowe zyski. Przez kredyt kontrolują one zarówno społeczeństwo jak też i gospodarkę tego kraju. Co można zrobić aby to zmienić?

W ostatnim czasie wiele się mówi o repolonizacji banków w Polsce co ma związek zarówno z kredytami frankowymi jak i wielomiliardowymi zyskami sektora bankowego w tym kraju. Tylko w 2014 roku zysk tego sektora wzrósł do ponad 16 milardów złotych.

http://wpolityce.pl/gospodarka/237132-niezbedna-repolonizacja-bankow-w-swietle-prawa-ue-czy-w-polsce-zagraniczne-banki-pozostana-niczym-swiete-krowy

Co warto podkreślić ogromne zyski sektora bankowego w Polsce nie przekładają się w żaden sposób ani na poprawę sytuacji gospodarczej tego kraju, ani też na poprawę kondycji finansowej budżetu państwa. Powstaje, więc pytanie - kto na tym korzysta?

Niepokojące jest również to, że obecnie główną rolą globalnego systemu bankowego nie jest wcale wspieranie gospodarki, lecz kreowanie pernamentnego długu. Dlatego tak ważne jest powstanie polskiego systemu bankowego!

https://www.youtube.com/watch?v=aj89j4pC3v4&feature=youtu.be

Nie ulega żadnej wątpliwości, że zapowiedzi Andrzeja Dudy o możliwości wprowadzenia podatku bankowego w Polsce wzorem Węgier oraz wysoka pozycja PIS spowodowały, że zagraniczne banki zaczynają w szybkim tempie wycofywać kapitał z swoich polskich "córek". Tylko w ciągu 3 ostatnich miesięcy w ten sposób wprowadzono - 15 mld złotych.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/623119,zagraniczne_banki_wycofuja_depozyty_z_polskich_spolek_corek_nadzor_sie_niepokoi.html

Szybkie wycofywanie kapitału przez zagraniczne banki ma również związek z deklaracjami nowego prezydenta co do pomocy frankowiczom. Banki te obawiają się, że w tym przypadku również zostanie przyjęty model pomocy właścicielom kredytów frankowych, wprowadzony przez Wiktora Orbana na Węgrzech.

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Wegry-po-przewalutowaniu-kredytow-ulga-dla-klientow-presja-na-banki-3364440.html

Dlatego też repolonizacja banków stała się coraz bardziej realna. Czy jednak ta operacja nie będzie jednak zbyt kosztowna dla polskich banków kontrolowanych przez państwo?

W mojej ocenie repolonizacja banków ze względu na poniesione koszty powinna dotyczyć jedynie tych banków, które obecnie kontrolowane są przez państwo. W pozostałym przypadku sami obywatele mogą przyczynić się do tego, że banki zachodnie przestaną działać w Polsce.

W tym celu zachęcam wszystkich obywateli do wzięcia udziału w obywatelskiej akcji polegającej na wycofaniu z banków zachodnich wszystkich swoich oszczędności i lokat bankowych i ulokowanie ich w bankach spółdzielczych działających od wielu lat w tym kraju. Zwracam się również z apelem do samorządowców o tworzenie banków komunalnych, które by finansowały działania samorządów. W ten sposób samorządy zyskałyby większą możliwość rozwoju oraz niezależność finansową od zagranicznych banków czy funduszy unijnych. Byłby to też pierwszy krok do likwidacji patologicznego zjawiska handlu długami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.