Facebook Google+ Twitter

Jak odebrać naturze kolory, czyli czarno-biała fotografia

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-22 10:53

Jak zrobić zdjęcie czarno-białe wykorzystując do tego cyfrowy aparat fotograficzny i program komputerowy do edycji grafiki.

Carnoustie w stylu Ansela Adamsa - w każdym razie tak życzyłby sobie autor... / Fot. Maciej LewandowskiNiektóre ujęcia prezentują się zdecydowanie korzystniej w odzieniach szarości - kolor niekiedy odbiera zdjęciom tajemniczy urok i nastrojowość. Zachęcam do prób z fotografią czarno-białą, a w poszukiwaniu tematów przewodnikiem niech będzie wrażliwość i wyobraźnia każdego z nas - pamiętajmy o słowach naszego redakcyjnego kolegi Janusza Dymidziuka: (...) główną wartością fotografii, jest sam fotograf.

Jak to zrobić?

Dla fotografów tradycyjnych - analogowych - nic łatwiejszego: po prostu należy kupić film czarno-biały i wyruszyć w poszukiwaniu natchnienia. Ale co z nami - niewolnikami nowoczesnej techniki cyfrowej? Tu nie będzie tak łatwo!

Przede wszystkim - chciałbym zdecydowanie przestrzec przed ustawieniem aparatu na tryb czarno-biały. Nigdy nie fotografujcie w tonacjach szarości, zawsze kolorowo i dopiero później - w programach graficznych - zamieniajcie zdjęcia na czarno-białe! Zaraz opowiem i pokażę jak to zrobić, ale przedtem jeszcze jedna uwaga: niezależnie od tego czy końcowy efekt waszej twórczości chcecie pokazać w kolorach, czy w szarościach - zawsze należy pamiętać o podstawach rzemiosła fotograficznego: kompozycji, ekspozycji, ostrości i sztuce kadrowania. Pomocne okazać się mogą artykuły opublikowane niedawno na łamach wiadomości24: Bóg podarował nam oczy, żebyśmy mogli odkryć fotografię, Balansowanie na granicy kolorów oraz Fotograficzna sztuka przetrwania, czyli włączamy histogram autorstwa Janusza Dawidziuka, a także Poradnik: Jak zrobić dobrą fotografię w nocy, którego autorem jest Adam J. Pisula.

Sposób zamiany fotografii kolorowej na czarno-białą przedstawię posługując się programem GIMP (w wersji polskojęzycznej). Ja zwykle używam Photoshopa, jednak specjalnie dla celów tego artykułu zainstalowałem GIMP-a po polsku - program ten ma jedną niezaprzeczalną zaletę (szczególnie dla nieprofesjonalistów) - jest darmowy. Do celów mojego pokazu użyłem GIMP-a w wersji 2.2.15 (w internecie dostępna jest także nowsza - niestabilna wersja programu), ściągniętego - legalnie - z tej strony: strona z wersją instalacyjną GIMP.

Nadszedł wreszcie czas na główny punkt programu, czyli pozbawienie zdjęcia kolorów. Na początek dwa sposoby, których nie należy - w żadnym wypadku - stosować:
1. Nie zamieniać trybu obrazka na "Odcienie szarości"
2. Nie dokonywać desaturacji
Oba powyższe sposoby powodują zmniejszenie jakości zdjęcia oraz nie pozwalają fotografowi na kontrolę końcowego efektu.

Polecana przeze mnie metoda pracy to:

Mikser kanałów

Po otworzeniu naszego zdjęcia wybieramy z Menu polecenie: Filtry - Kolory - Mikser kanałów.

W oknie dialogowym zaznaczamy pole wyboru "Monochromatyczny", po czym - przesuwając suwaki - mieszamy kanały. Generalna zasada jest taka, że suma procentów wszystkich trzech kanałów powinna być zbliżona do 100%, przy czym kanał niebieski najczęściej pozostawiamy na poziomie 0% (generuje dużo szumów) i eksperymentujemy z czerwonym i zielonym. Później można jeszcze poprawić kontrast (zdjęcia czarno-białe przeważnie lepiej prezentują się mocno skontrastowane) i jasność fotografii.

Ciekawe efekty - w stylu Ansela Adamsa - można osiągnąć mieszając kanały w następujący sposób: czerwony+zielony=200%, niebieski=-100% (minus 100%); zauważmy, że suma ciągle wynosi 100%.

Inny, interesujący efekt, uzyskamy poprzez dodanie do zdjęcia czarno-białego jeszcze jednego koloru (tzw. tryb dwukolorowy, duotone)

Zachęcam do eksperymentów i ponownego zastanowienia się nad interesującą kwestią: fotografia to dzieło sztuki czy zapis rzeczywistości?

Autor: Maciej Lewandowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.