Facebook Google+ Twitter

Jak Onet tłumaczy rzeczywistość?

Wierzymy wiadomościom serwowanym przez duże portale internetowe. Okazuje się jednak, że ta wiara może być zgubna. Czyli o tym jak "Panna" stała się "Panem".

Artykuł Onetu. / Fot. Tymoteusz BłońskiW poniedziałek portal Onet.pl opublikował ciekawą wiadomość. Poinformował, że Unia Europejska zakazuje używania zwrotów „Pan” i „Pani” (oryginalny materiał - tutaj). Pod artykułem podpisały się dziesiątki mniej, lub bardziej zbulwersowanych rodaków. W większości były to komentarze prześmiewcze i krytykujące unijną głupotę. Woda na młyn każdego z poglądami antyunijnymi. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie jeden szczegół. Zaglądamy bowiem do źródła, za którym powstał artykuł na Onecie (dostępne tutaj ).

Okazuje się rzecz niebywała! "Daily Mail" nie pisze wcale o tym iż ktokolwiek zakazuje używania zwrotów „Pan” i „Pani”! Porównując same tytuły z Onetu i zagranicznego portalu (którego Onet czyni kalkę) okazuje się, że chodzi o „Miss” i Mrs”. Czyli… Pani i Panna! W żadnym wypadku nie ma mowy o „Panu”. Nie chodzi bowiem o zrównanie kobiet i mężczyzn, ale o nie wspominanie o ich stanie cywilnym. Nieprofesjonalna pomyłka osoby tłumaczącej zmienia całkowicie kontekst wiadomości.

Co ciekawe, osoba tłumacząca metodą kopiuj - wklej informuje, że podobnie jak zestawienie "Miss" i "Mrs" nie należy używać "Madame i Mademoiselle", "Frau i Fraulein" oraz "Senora i Senorita". Litania damskich określeń niewiele mu mówi. Zakładam oczywiście, że to faktycznie pomyłka, a nie celowe "koloryzowanie" wiadomości, tak by brzmiała bardziej sensacyjnie.

Owszem, w dalszej części obu artykułów jest mowa o używaniu jednolitych nazw zawodów, nie wskazujących na płeć pracownika (np. oficer policji zamiast policjant i policjantka). Kontekst jednak jest tutaj nieco inny, niż ten narzucony przez tytuł Onetu. Co więcej, za Onetem wiadomość idzie „w kraj”. O Brukselskich zarządzeniach mówią nawet Fakty TVN.

Na koniec zaś jeszcze jedna ciekawostka. Warto bowiem zajrzeć do dokumentu, na który powołują się media. Jest on dostępny - tutaj. Jego wymowa jest jeszcze całkiem inna, niż obu artykułów. Chodzi bowiem jedynie o zalecenia, dotyczące tłumaczeń. Nikt, nikomu nic jak na razie nie zakazuje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Też zwróciłam uwagę na to wielkie zamieszanie.

+ za odkłamywanie rzeczywistości
(za hub_lan)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.03.2009 15:50

duży + za odkłamywanie rzeczywistości

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za dociekliwość

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po pierwsze. W jakim wypadku KRYTYKA poziomu tegoż portalu może być kryptoreklamą? Bo nie bardzo rozumiem powiązania.
Po drugie. Błąd NIE JEST trywialny. Wystarczy poczytać komentarze pod artykułem na Onecie (setki!) by zobaczyć jak ludzie reagują na taki a nie inny temat. Krzyczą, grożą i źle życzą okropnej Unii która zakazuje używać Pan i Pani. A nie całkiem o to chodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

tyle hałasu o jeden błąd? nikt nie jest doskonały

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 18.03.2009 13:46

Nie rozumiem krytyki pod adresem autora. To chyba nie jest jego "odkrycie", tylko urzędników unijnych. Tymoteusz tylko przedstawił fakty. Z resztą, wczoraj w radiowej trójce też o tym mówili, więc o jakiej kryptoreklamie mowa? Może zamiast krytykować autora, jak to czynią niektórzy z zamiłowaniem, warto dyskutować o tym, jakie są i będą skutki głupoty urzędników i różnych instytucji, a nie rozkminiac błędy autora?

Komentarz został ukrytyrozwiń

jeżeli CIA się włączyło to na pewno nie po to by ratować Polaka, w ich interesie była jego śmierć...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Genialny news, szkoda tylko że osoba tłumacząca materiał na Onecie się nie podpisuje :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

hahaha
rodacy i rodaczki, czworacy i czworaczki
http://www.youtube.com/watch?v=2UvDHJYC0Ck&feature=related

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.