Facebook Google+ Twitter

Jak opowiedzieć dzieciom o Zlatanie Ibrahimoviciu? Poznaj książkę "Ibra. Chłopak, który odnalazł własną drogę"

Książki poświęcone wielkim piłkarzom na trwałe wpisały się w rynek księgarski. Wśród nich wyróżniają się Yvette Żółtowskiej-Darskiej. Dlaczego? Bo są napisane z myślą o dzieciach. Ostatnia z nich traktuje o Zlatanie Ibrahimoviciu.

 / Fot. materiały prasoweAutorką serii jest Yvette Żółtowska-Darska, przez siedem lat kierująca kanałem TVN Style, wielbicielka futbolu, fotografii i Toskanii. Ma 10-letniego syna. To właśnie jego pasja do futbolu i rozmowy z nim zainspirowały ją, by napisać książki o losach wybitnych piłkarzy, ale w formie przystępnej właśnie dla dzieci. O ile w biografiach Lionela Messiego („Mały chłopiec, który stał się wielkim piłkarzem) i Cristiano Ronaldo („Chłopiec, który wiedział czego chce”) miała ułatwione zadanie, bo przedstawiała graczy postrzeganych raczej pozytywnie, o tyle w publikacji o Zlatanie Ibrahimoviciu - utrudnione, gdyż Szweda trudno stawiać za ideał i człowieka, i sportowca. Kłótliwa i bijąca swe dzieci matka, wpadający w alkoholizm ojciec, wychowujący się na ulicy, kradnący i posiadający wybuchowy charakter Zlatan... Takich obrazów z dzieciństwa „Ibry” jest dużo.

Autorka książki stara się przedstawiać wiele momentów z jego życia w niejako złagodzonej wersji, stosuje autocenzurę jego wypowiedzi, podkreśla zachowania piłkarza, które stawiają go w bardziej pozytywnym świetle. Jej moralizatorskie tony - świadomie wprowadzone - mieszają się z licznymi dialogami, zabawnymi anegdotami i ciekawostkami z życia i kariery Ibrahimovicia. Dbałość o szczegóły nie przeszkadza Żółtowskiej-Darskiej w pisaniu językiem bardzo przystępnym dla dzieci. Atutem książki jest też jej świetna narracja i mnóstwo zdjęć, a przesłaniem - przekonanie, że nawet mimo trudnego dzieciństwa można pokonać własne słabości, odnaleźć w sobie wielką moc, by pozytywnie się zmienić i wejść na szczyty sławy.

Jerzy Filipiuk (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.