Facebook Google+ Twitter

Jak oszczędzać z myślą o krótkoterminowych wydatkach?

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2012-02-16 14:44

Zaczęliście oszczędzać? Brawo. Teraz zastanówcie się, jak rozsądnie zainwestować odkładane pieniądze.

Nie trzymaj w skarpecie

Nie trzymaj gromadzonej kwoty na zwykłym rachunku ROR, mimo że tak właśnie robią miliony Polaków. Jak wynika z najnowszych danych NBP, na bieżących depozytach gospodarstwa domowe trzymały na koniec października 2011 r. prawie 222 mld zł. Czyli niewiele mniej niż na lokatach terminowych, na których mają ok. 226 mld zł. Blisko połowa środków zgromadzonych na depozytach bieżących leżała na nieoprocentowanych rachunkach.

A to oznacza, że miliony Polaków nie tylko rezygnują z jakichkolwiek zysków, ale codziennie godzą się na straty. W zdecydowanej większości banków ROR-y są oprocentowane symbolicznie, na poziomie 0,1 proc., albo w ogóle.


Przy wysokiej inflacji, która w październiku wyniosła 4,8 proc., trzymanie na zwykłym rachunku odkładanych kwot to czysta strata. Zresztą tracimy w ten sposób przy każdym, nawet bardzo niskim poziomie inflacji.

Zdefiniuj cel, czas i ryzyko

To, w jaki sposób zainwestujesz oszczędności, powinno zależeć od tego, ile możesz regularnie odkładać, na jaki cel i jak długo chcesz oszczędzać, a także od tego, jaki poziom ryzyka jesteś w stanie zaakceptować. Najpierw więc zdefiniuj cel oszczędzania i określ, w jakim czasie chcesz go osiągnąć.

W praktyce - takich celów przeciętna rodzina może mieć co najmniej kilka, np. celem krótkoterminowym mogą być wakacje, zakup laptopa dla dziecka. Na nowy samochód czy generalny remont mieszkania zbierać będziemy już dłużej, na nowe mieszkanie, studia dla dzieci czy na emeryturę oszczędzać będziemy kilkadziesiąt lat.

Precyzyjny cel i horyzont inwestycji ułatwią dobór odpowiednich rozwiązań inwestycyjnych. Inaczej ulokujesz bowiem pieniądze, jeśli będziesz chciał z nich skorzystać już po kilku miesiącach, inaczej, jeśli zamierzasz po nie sięgnąć po kilkudziesięciu latach.

Cały artykuł przeczytasz na "Polska The Times"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.