Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6209 miejsce

Jak pisać o nauce? Czyli słów kilka o popularyzacji wiedzy

Nie budzi wątpliwości fakt, że popularyzacja wiedzy jest konieczna. Każdy ma prawo do informacji na temat osiągnięć naukowych. Potrzebna więc jest znajomość zasad tworzenia tekstów popularnonaukowych.

By powstał dobry tekst popularnonaukowy, należy przede wszystkim przestrzegać trzech zasad. Po pierwsze należy unikać jak ognia stylu naukowego. Nie znaczy to, że powinniśmy zrezygnować ze specjalistycznych pojęć i terminów, wystarczy w sposób zrozumiały, precyzyjny i jasny je definiować. Istotne przy tym jest dokonanie przez nadawcę wyboru najważniejszych cech danego pojęcia, przy jednoczesnej dbałości o to, by w przestrzeni wokół tekstu znalazła się pełna definicja. Sposób ten dotyczy zwłaszcza artykułów dla dzieci i młodzieży. Tworząc definicję, należy unikać dwóch najbardziej popularnych błędów: definiowania tego samego przez to samo (łac. idem per idem) i definiowania nieznanego słowa za pomocą innego nieznanego słowa (łac. ignotum per ignotum).

Po drugie, powinniśmy używać stylu potocznego, poprzez umieszczenie przekazywanych treści w ramach codziennej komunikacji. Styl potoczny może wiązać się również z właściwym objaśnianiem przedstawionych terminów.

Po trzecie, tekst powinien być poddany procesowi komercjalizacji, co pozwala na jego publikację w środkach masowego przekazu.

Prawidłowo napisany tekst popularnonaukowy to nie tylko treść, równie ważna jest jego kompozycja. Powinniśmy unikać zdań wielokrotnie złożonych i długich dygresji. Ponadto tekst powinien być starannie podzielony na akapity, by łatwiej utrzymać uwagę czytelnika.

Naszego odbiorcę powinniśmy traktować jak równorzędnego partnera, sprzyja temu dialogowość tekstu i unikanie rozbudowanych, artystycznych metafor. W ramach tekstu popularnonaukowego rezygnuje się z systematycznego wykładu, a więc nie ma tu podziału na nauczyciela (mentora) i ucznia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.