Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24192 miejsce

Jak pisać, żeby nie straszyć? Konstrukcja artykułu w W24.pl krok po kroku

W każdym artykule najważniejsza jest oczywiście treść. Jednak jego konstrukcja może zachęcić (lub zniechęcić!) potencjalnego czytelnika. Sprawdź, jak stworzyć idealny artykuł w serwisie Wiadomości24.pl.

 / Fot. MichaelMaggs/CC BY-SA 3.0

Konstrukcja artykułu dla zarejestrowanych użytkowników Wiadomości24.pl


Artykuł tworzymy najeżdżając na zakładkę "Dodaj" na pasku u góry strony i wybierając "Artykuł", lub poprzez "Panel autorski", gdzie znajdziemy opcję "Napisz artykuł".

 / Fot. W24Tytuł - odpowiednie wypełnienie pola "Tytuł" to jeden z najważniejszych elementów konstrukcji materiału. To właśnie tytuł może przyciągnąć lub spłoszyć potencjalnego czytelnika. Przede wszystkim musi być ciekawy, intrygujący, nie może ograniczać się do dat, miejsc, imion i nazwisk. Warto również pamiętać, że wiele osób trafi do naszego materiału przez wyszukiwarkę Google lub Google News. Jeśli chcesz, aby Twój materiał znalazł się tam na wysokiej pozycji, na początku tytułu powinny się pojawić słowa kluczowe. Jeśli np. publikujesz artykuł o meczu, możesz napisać: "Polska - Anglia. Czy Lewandowski w końcu się przełamie?". Warto stosować dwuczłonowe tytuły, w których można zawrzeć zarówno tagi (na początku) oraz bardziej intrygujący fragment (w drugiej części). Pamiętajcie, że na końcu tytułu nigdy nie stawiamy kropki - możemy zastosować tylko wielokropek, wykrzyknik lub znak zapytania.

Zajawka - to kolejny, po tytule, bardzo ważny element naszej układanki. Wielu czytelników po zapoznaniu się z zajawką decyduje, czy kliknie w artykuł. Powinna ona ogólnie zarysować zawartość materiału i zachęcić do jego przeczytania. Ze względu na narzędzia Google, tak jak w przypadku tytułu, warto pamiętać o słowach kluczowych.

Okienko treści - czyli to co najważniejsze! Pisząc artykuł warto pamiętać o tworzeniu akapitów (zlany tekst wygląda okropnie i odstraszy nawet pozytywnie nastawionego czytelnika!). Należy również uważać na rozbijanie tekstu. Zdarza się to przede wszystkim wtedy, gdy do naszej karty materiału przenosimy tekst z Worda lub innego edytora tekstowego.

 / Fot. W24Powiązane - tutaj możesz wkleić ID materiałów z Wiadomości24.pl, które zostaną "podpięte" pod Twoim artykułem. Co to jest ID? Na końcu adresu każdego materiału znajduje się jego numer w serwisie. Np. w artykule pod linkiem http://www.wiadomosci24.pl/artykul/mala_kropka_duzy_blad_nie_dla_kropki_w_tytule_258115.html będzie to 258115. Kolejne ID oddzielasz przecinkami.

Tagi - w tagach wpisujemy słowa kluczowe, które potencjalnemu czytelnikowi pomogą znaleźć nasz materiał. Najskuteczniejsze są tagi składające się z dwóch, a nawet trzech wyrazów. Wpisywanie np. samego imienia polityka nie ma sensu. Tworząc tagi, należy zastanowić się, co my sami wpisalibyśmy w wyszukiwarkę, chcąc znaleźć artykuł o danej tematyce. W końcu nasi czytelnicy poruszają się po internecie tak samo jak my. Kolejne tagi powinny być oddzielone przecinkami i spacją (np. Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, wyniki wyborów prezydenckich, wybory wyniki).

Dział - z rozwijanego paska wybieramy dział, do którego tematycznie pasuje nasz artykuł.

Zarządzaj współautorami - jeśli swój materiał przygotowywałeś z innym Autorem Wiadomości24.pl, należy dodać go jako współautora. Podobnie jak w przypadku materiałów, także każdy użytkownik serwisu ma swoje ID. Znajduje się ono na końcu adresu jego profilu. Np. w adresie http://www.wiadomosci24.pl/autor/wojciech_martynski,360603,an,aid.html jest to 360603. ID współautorów, jeśli jest ich więcej, oddzielamy przecinkami.

Uwaga - uwagi wpisane w to okno, po wejściu w edycję tekstu, będą mogli przeczytać Wydawcy (pracownicy serwisu) oraz posiadacze 3 lub 4 piór (ranga w serwisie).

Status - możemy nasz materiał zatwierdzić (zostanie on opublikowany w wybranej kategorii oraz pojawi się w dziale "Najnowsze") lub ustawić status "roboczy" (materiał zostanie zapisany i znajdziemy go w naszym panelu autorskim w "Twoje materiały").

 / Fot. W24Dodawanie zdjęcia do artykułu - na pasku z dodatkowymi opcjami nad oknem treści klikamy ikonkę "zdjęcie". Po kliknięciu pojawi się formularz do wgrania fotografii. Najpierw wybieramy plik ("Wybierz plik") klikając "Przeglądaj" i odszukując zdjęcie na naszym komputerze. Następnie wpisujemy autora zdjęcia. Jeśli nim nie jesteś, TUTAJ sprawdzisz, które fotografie możesz wykorzystać w artykule.

Dodawanie linku - należy kliknąć ikonkę "link" i postępować zgodnie z TYMI instrukcjami.

Najczęściej używane opcje dodatkowe


 / Fot. W24Ikonka "bold" - jeśli zaznaczymy fragment tekstu i klikniemy tę ikonkę, litery zostaną pogrubione.

Ikonka "italic" - jeśli zaznaczymy fragment tekstu i klikniemy tę ikonkę, litery zostaną pochylone.

Ikonka "śródtytuł" - zaznaczony fragment tekstu zostanie wyróżniony (powiększony i pogrubiony) oraz oddzielony linijką przerwy od dalszej części artykułu.

Ikonka "podział" - dzieli tekst na strony w wybranym przez nas miejscu (wybieramy miejsce w tekście i klikamy "podział").

Ikonka "YouTube - wybieramy miejsce w tekście, w którym chcemy wstawić klip z YouTube. Następnie klikamy ikonkę "YouTube", a w okienku, które się pojawi, wklejamy adres filmu.

Ikonka "sonda" - jej kliknięcie powoduje pojawienie się formularza, pozwalającego dodać do tekstu sondę.

Opcje te (oprócz sondy) można testować zaglądając do "podglądu artykułu". Zakładka ta znajduje się nad tytułem, obok karty "tworzenie artykułu". Do podglądu możemy zajrzeć w każdym momencie przygotowywania materiału.

Zarejestruj się i napisz artykuł

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Tak super,rzeczywiście miło z wami współpracować...jak czytam potraficie być pomocni obywatelowi to wspaniałe,wzniosłe,konstruktywne dlatego tyle ciekawych u was materiałów.powinienem coś jeszcze napisać,muszę się pozbierać w sobie no i sama przyjemność pisania dla was.Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Jagoda Palińska

Serdeczności... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panowie marudzą :) Skoro ,,zwykła sprzątaczka", na dodatek blondynka nauczyła się korzystać ze strony to jaki problem maja Panowie? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kto może publikować bez cenzury?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju,
bo i po co? Bo jest pan autorem W24? Tak z ciekawości?
A z panelu autorskiego Pan korzysta np. wtedy gdy chce Pan dodać swój materiał... Na początku jest napisz artykuł, a kilka miejsc dalej Edycja profilu :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdzie jest ten cholerny "Panel autorski" ??!!! - NIE CHCE CODZIENNIE OTRZYMYWAC "link ! Bo i po co?????!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zawsze mam problem z dodawaniem zdjęć i każda rada jest dobra.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobre, bo czasem przydają się przypomnienia. A to "rozbijanie tekstu"... przyznaję. Męczy lektura tekstu nierozbitego. Od razu chce się zakończyć czytanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.