Facebook Google+ Twitter

Jak Platforma Obywatelska wybierze kandydata na prezydenta?

Po raz pierwszy w Polsce jeden z kandydatów na prezydenta zostanie wyłoniony w drodze prawyborów partyjnych. Platforma Obywatelska zapowiada, że jej kandydata na najwyższy urząd w państwie poznamy jeszcze przed Wielkanocą.

W PO nie będzie bratobójczej walki o nominację w wyborach prezydenckich. / Fot. www.platforma.orgPrawybory prezydenckie to nowość w historii polskiej demokracji. Zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej zdecydował niedawno, że właśnie w ten sposób 46 tys. członków partii wyłoni swojego kandydata na najwyższy urząd w państwie. Jednocześnie władze partyjne zaakceptowały kandydatów w ruszających właśnie prawyborach. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i minister spraw zagranicznych Radek Sikorski muszą teraz zabiegać o głosy swoich kolegów. Nie zanosi się na ostry, widowiskowy pojedynek. Zarówno kandydaci, jak i premier Donald Tusk deklarują, że bratobójczej walki w PO nie będzie.

Za początek oficjalnej wewnątrzpartyjnej kampanii uznać można listy napisane przez kandydatów, które opublikowane zostały obok siebie na pierwszej stronie POgłosu - ogólnopolskiej gazecie PO. Partyjna gazeta odegra zaś kluczową rolę w technicznym przeprowadzeniu prawyborów, bowiem to właśnie wraz z jej egzemplarzem każdy członek partii otrzyma drogą pocztową kartę do głosowania oraz login i hasło, dzięki którym będzie też można oddać głos przez internet.

- Osoby, które zechcą głosować przy pomocy dostarczonych kart, będą musiały odesłać je do 17 marca - tłumaczy posłanka Urszula Augustyn, członek zarządu krajowego PO. - Ci członkowie, którzy zdecydują się na oddanie głosu przez internet, będą mogli to uczynić pomiędzy 19 a 25 marca br.

Według zapewnień władz Platformy dzięki temu sposobowi przeprowadzenia prawyborów, ich zwycięzcę poznamy jeszcze przed Wielkanocą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Moim zdaniem pomysł przedni. Konkurencja będzie musiała zmierzyć się z silnym przeciwnikiem nie osłabionym bratobójczą walką.
Swoją drogą obaj wydają się być godni kandydowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry pomysł, wyłoni lepszego.... 5 :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To może nie novum bo jakoś kandydata na kandydata zawsze wybierano ale będzie ciekawie. Ja wolałbym Komorowskiego na kandydata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest to oczywiscie novum w naszych praktykach i zwyczajach wyborczych. Ale czy istotne?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.