Facebook Google+ Twitter

Jak pogodzić pracę z wychowaniem dzieci. Firma przyjazna mamom

Wydłużony urlop macierzyński, pokój do karmienia, prywatna opieka dla kobiet w ciąży i finansowanie porodu rodzinnego? Są firmy, które takie udogodnienia kierują do kobiet w ciąży i młodych mam.

http://mrg.bz/dMh1DI / Fot. licencja morgueFile/ fot. mconnorsPisałam już o miejscach przyjaznych mamom z dziećmi:
Miejsca przyjazne młodym mamom z dziećmi. Zajęcia dla kobiet w ciąży i niemowląt
Miejsca przyjazne młodym mamom z dziećmi. Sale zabaw dla maluchów
Miejsca przyjazne młodym mamom z dziećmi. Restauracje i kawiarnie

Cieszę się, że mogę też wymienić niejedną firmę przyjazną mamom.

Często słyszy się, że pracodawcy boją się kobiet ciężarnych i unikają zatrudniania mam z dziećmi. Nic zatem dziwnego, że młode kobiety niechętnie zachodzą w ciążę. Wiedzą oczywiście, że kodeks pracy zapewnia indywidualne prawa kobietom w ciąży i okresie pomacierzyńskim, jednak boją się, że ciężko będzie im pogodzić obowiązki macierzyńskie z pracą.

Kodeks pracy stoi po stronie kobiet ciężarnych. Pracodawcy wypłacają zasiłek macierzyński, gwarantują miejsce pracy po zakończeniu urlopu i nie sprzeciwiają się przerwom na karmienie, co również zagwarantowane jest kodeksem pracy. Pracownice cieszą się, że ich przełożeni stosują się do prawa pracy i dbają o kobiety w ciąży.

Przyszłe i młode mamy chciałyby również poczuć, że są doceniane i przychylnie traktowane przez swojego szefa. Dzięki temu chętniej wrócą do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Dodatkowo pracodawca może być pewien, że młoda mama wróci na swoje stanowisko pełna zapału i z nowymi, świeżymi pomysłami. Po powrocie do pracy swoje obowiązki wykonuje jeszcze dokładniej, bo zależy jej na utrzymaniu stanowiska. Szybko chce wyjść do domu, więc pracuje precyzyjnie, bez "obijania się". Poza tym macierzyństwo dodaje siły - młoda mama jest zadowolona i spełniona. Bycie mamą pomaga również odnaleźć się w ciężkich sytuacjach. Młoda mama nie wie co to zmęczenie, bo na urlopie macierzyńskim cały czas była na pełnych obrotach. Pracodawca powinien zrozumieć, że po powrocie stanie się jeszcze lepszym pracownikiem.

Dzięki Plebiscytowi na Firmę Przyjazną Mamie, możemy poznać pracodawców, którzy poza przestrzeganiem przepisów prawa pracy, zapewniają również dodatkowe świadczenia, dzięki którym przyszłe i młode mamy czują się w swoich firmach bezpiecznie.

Aktualnie trwa VI edycja Plebiscytu. Gorąco zachęcam do zgłaszania swoich firm, bo - zgodnie z regulaminem - firmę przyjazną może zgłosić kobieta w niej pracująca. Zgłosić można duży koncern, firmy budżetowe, a nawet kilkuosobowy biznes rodzinny.

Jakie warunki spełniają dotychczasowi zwycięzcy?

Dodatkowe urlopy

Każda młoda mama, o ile ma taką możliwość, po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, wykorzystuje urlop wypoczynkowy, aby jak najwięcej czasu spędzić ze swoim dzieckiem. Kiedyś jednak i ten się zakończy. Co wtedy? Pozostaje jedynie bezpłatny urlop wychowawczy. Niestety nie każda mama może sobie na niego pozwolić.

Są jednak firmy, które wychodzą na przeciw temu problemowi. Oferują dodatkowe, płatne dni wolne. W niektórych firmach z takiego przedłużonego urlopu macierzyńskiego mogą skorzystać również tatusiowie. Przykładem może być firma Hewitt Associates, która oferuje 30 dni dodatkowego urlopu dla młodej mamy albo 2 tygodnie dla taty. Taki urlop rodzice mogą wykorzystać po porodzie. Mało tego - jeżeli zdecydują się z niego nie korzystać - firma wypłaca dodatkowe miesięczne wynagrodzenie. Dodatkowe urlopy dla obojga rodziców oferuje również Colliers International Poland Sp z o.o. (1 miesiąc dla mam i 1 tydzień dla taty, a przy pierwszym dziecku 2 tygodnie) oraz IKEA Ratail - po 30 dni dla mamy i taty. Bank Zachodni WBK "pozwala" spędzić mamom 3 tygodnie dłużej ze swoim dzieckiem i oczywiście za to płaci. Danone Sp Z o.o. oferuje młodym mamom 30 dni dodatkowego płatnego urlopu, ale z możliwością wykorzystania w ciągu roku od urodzenia dziecka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

>Stworzenie warunków do wychowywania potomstwa powinno być stawiane na pierwszym planie

Oczywiście, że tak

>jeżeli będą żłobki

Są, ale niestety zdecydowanie za mało. Mam nadzieję, że szybko to się zmieni link

>A więc chwalić i nagradzać należy poszczególnych pracodawców i zakłady pracy,które starają się wyjść temu na przeciw.

I oby było ich coraz więcej :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Należy małżeństwom które pragną stworzyć rodzinę dać godne warunki jej rozwoju.Społeczeństwo polskie starzeje się. Nie pomogą jakieś tam kuracje odmładzające,należy zadbać o przyrost naturalny.Stworzenie warunków do wychowywania potomstwa powinno być stawiane na pierwszym planie.Za dużo jest tych jeżeli; jeżeli będziemy mieli zapewnioną pracę po urlopie macierzyńskim,jeżeli będą żłobki,jeżeli będą przedszkola,szkoły, to wiele rodziców podejmie decyzję konkretną co do ilości potomstwa.Nie będą to solówki ale znacznie większe gromadki.Czyż nie o to chodzi?A więc chwalić i nagradzać należy poszczególnych pracodawców i zakłady pracy,które starają się wyjść temu na przeciw.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.