Facebook Google+ Twitter

Jak pokonać kryzys?

Nobel zapewne nie ominie tego, kto znajdzie pełną odpowiedź na zawarte w tytule pytanie.

 / Fot. W24Zwracam uwagę, że chodzi o pokonanie kryzysu, a nie o walkę z nim, która obecnie ponoć jest prowadzona. Z jakim skutkiem, każdy może zobaczyć nawet bez szkła powiększającego. Postanowiłem spróbować znaleźć odpowiedź na to pytanie. Może dostanę Nobla?

Po pierwsze, należy zmienić cel, nie może nim być walka z kryzysem tylko jego pokonanie. Po drugie, z kryzysem jak z wodą w zatkanej umywalce. Woda się z niej przelewa i można wycierać ciągle podłogę, albo po prostu zakręcić kran. W aktualnej sytuacji gospodarczej i politycznej podejmowane działania w ramach walki z kryzysem, to właśnie wycieranie podłogi z wody, natomiast strukturalne oraz głębokie zmiany w gospodarce i polityce, byłyby zakręceniem kranu.

Walczy się zatem ze skutkami, zamiast pokonać przyczynę. Jedną z podstawowych przyczyn kryzysu jest brak odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Przecież bez większego trudu można cofnąć się nieco w czasie i na podstawie dostępnych dokumentów, zidentyfikować kolejnych decydentów w wielu krajach, których decyzje lub zaniechanie ich podjęcia w konsekwencji doprowadziły do obecnej sytuacji. Program absolutnego minimum w tym zakresie wymagałby upublicznienia danych tych osób oraz ich decyzji lub zaniechań, a następnie zastosowania przynajmniej sankcji majątkowych. Kolejnym krokiem powinno być opracowanie i wdrożenie przepisów, zapewniających w przyszłości automatyczne sankcje z mocy prawa w wielu obszarach, w ramach odpowiedzialności za podejmowane decyzje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.