Facebook Google+ Twitter

Jak Polska negocjowała propozycję "ostatniej szansy" w Brukseli

Polska nie zgodziła się na rok 2014 jako pierwszy rok obowiązywania systemu podwójnej większości w Unii. Jak wyglądały kulisy rozmów na temat tajemniczej "ostatniej szansy" dla kompromisu? Pisze o tym Marcin Nowak, korespondent Wiadomości24.pl w kolejnej relacji z najważniejszego, politycznego wydarzenia Starego Kontynentu.

Ewa Ośniecka - Tarnecka na spotkaniu z dziennikarzami / Fot. Marcin NowakPo godzinie 18.00 pojawiła się plotka jakoby doszło do kompromisu i Polska przyjęła warunki Niemiec i Francji. Informacja została zdementowana przez prezydenckiego ministra - Macieja Łopińskiego. Jak dowiedział się nieoficjalnie korespondent wiadomości24 w kuluarach mówi się, że Polskę i Hiszpanię kuszą dodatkowymi szesnastoma europosłami do podziału w nowym Parlamencie Europejskim! Propozycja nie została oficjalnie odrzucona...

Odnosząc się do postulatu Polski, by zasadę podwójnej większości w głosowaniu w Radzie UE wprowadzić po 2020 r., przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert Poettering powiedział, że nasze stanowisko powinno być: - Bardziej elastyczne co do terminu. Nieoficjalnie mówi się, że nie do przyjęcia jest długi okres jaki dzieliłby Unię od wprowadzenie atrakcyjnego dla dużych krajów Unii systemu głosowania. - 2020 rok jest, moim zdaniem, datą nierealistyczną i byłaby nie do przyjęcia - zaznaczył Poettering.

Premier Luksemburga Jean-Claude Juncker ocenił, że propozycja Polski jest wykonalna, ale byłoby to "bardzo złe rozwiązanie". Wygląda na to, że kompromisowa propozycja Polski również nie została pozytywnie przyjęta. Z nieoficjalnych informacji dowiedziałem się, że ta propozycja jest możliwa do zaakceptowania, ale od ...2014 r. Nie daje to nam wiele, bo wiadomo, że korzystny system rozkładu głosów chcemy utrzymać tak długo, by móc mieć wymierny wpływ na budżet unijny po 2017 r.

Tymczasem wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Niemiec, Guenter Verheugen stanął niespodziewanie po naszej stronie. - Niemieccy politycy lekceważą polskie obawy dotyczące dominacji Niemiec w UE - możemy przeczytać w wywiadzie polityka dla "Berliner Zeitung".
Trudno przypuszczać czy stanowisko polityka odzwierciedla przekonania innych dyplomatów unijnych czy jest tylko stanowiskiem czysto opozycyjnym wobec postawy prawicowego rządu Angeli Merkel.Jednak nie samym pierwiastkiem żyje Bruksela. Na konferencji prasowej dla dziennikarzy rzecznik francuskiego prezydenta poinformował, że Nicolas Sarkozy uzyskał zapewnienie o dołączeniu zasady, zgodnie z którą Unia "przyczynia się do ochrony swoich obywateli". To istotna kwestia w cieniu walki o system głosowania dotyczy i Polski. Sytuacja, nazwana przez Reutersa „rozmyciem”, zagraża rozwojowi małych i średnich firm w nowych krajach Unii i podkopuje jeden z wolnorynkowych celów w przyszłym eurotraktacie. Francuzi uzyskali zapewnienie o usunięciu z projektu mandatu na negocjacje nowego traktatu UE (który zastąpi odrzuconą we Francji eurokonstytucję), odniesienia do "wolnej i nieskrępowanej konkurencji".

Jak dowiedziała się korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginion, obecnie w negocjacjach bryluje minister spraw zagranicznych Anna Fotyga, która odsunęła od negocjacji polskich „Szerpów”, czyli Marka Cichockiego i Ewę Ośniecką-Tamecką.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel (C), niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier (L) i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Durao Barroso (P). / Fot. PAP/EPA/OLIVER WEIKENJak dowiedziały się wysłanniczki RMF FM, litewscy negocjatorzy są zaniepokojeni faktem, że Polska skupia się tylko na swoich żądaniach i nie popiera Wilna w staraniach o wprowadzenie solidarności energetycznej w razie przerwania dostaw z Rosji. Wczoraj korespondent Wiadomości24.pl usłyszał od premiera Litwy Giedyminasa Kirilkasa, że sprawa bezpieczeństwa energetycznego wydaje się dla Litwy priorytetowa. Nasz sąsiad liczył, że Polska wspomoże go czynnie w tych negocjacjach. Tymczasem lansując własne postulaty, np. kwestię roszczeń niemieckich i polskich strat wojennych musimy uważać, by nie zostać uznanymi za zbyt roztrzepanych i żądających zbyt wiele. Ważne abyśmy skupili się na jednym priorytetowym temacie, by utrzymać wiarygodność i mocną pozycję, którą - niewątpliwie - na tym szczycie mamy, co zgodnie podkreślają korespondenci z różnych krajów.

Od dyplomatów czeskich dowiedzieliśmy się, że Polska na szczycie uważana za bardzo poważnego i jednocześnie trudnego partnera. – Jesteście na topie – podkreślają z zazdrością…

Zobacz też:

Galeria zdjeć: zobacz szczyt Unii Europejskiej od środka!

Przeczytaj o kulisach pracy dziennikarzy na szczycie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

+ oczywiście, bo ja się zawsze rozpędzę i piszę i o tym zapominam. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny tekst! :) Póki co same porażki dzisiaj... system głosowania, pomysł referendum w Polsce, nawet to, co udało się ugrać Francji (tak właśnie wolnorynkowiec Sarkozy...)

Komentarz został ukrytyrozwiń

PluS - to już się robi nudne - napisz coś, za co będziemy Cię mogli skrytykować;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

genialne;)) naprawde suuper robota :-) Pozdrawiam +

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Marcin, gratulacje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

genialne, jakoś nie mogę ciągle nie plusować. Z tego co czytałem tu i tam masz niezły...niezłą gonitwę. Ale jak się podoba to fajno, powodzenia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maciek, Agata dzięki. Nieźle mnie nakręcacie :P !! Uff, latam jak w ukropie! Ale chyba... podoba mi się :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ dokładnie! dziennikarz obywatelski - profesjonalista :) jak to ładnie brzmi! Relacja z Brukseli prawie jak na żywo :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Profesjonalne relacje z Brukseli:D Naprwdę świetna robota:) Jak tak dalej będziesz pracował to tytuł dziennikarza obywatelskiego 2007 masz pewny. Pozdrawiam i (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.