Facebook Google+ Twitter

Jak polskie Wikinews wespół z prezydentem wyprzedziło Niemców

Polska edycja Wikinews, siostrzanego projektu Wikipedii wyprzedziła niemieckojęzyczną wersję serwisu i zajęła 2. pozycję pod względem ilości artykułów.

Screenshot strony www.wikinews.pl (w oryginale - kolor) / Fot. http://pl.wikinews.org/Więcej artykułów niż Polskie Wikinews ma już jedynie wersja angielska, w której wikireporterzy napisali ponad 11 tys. newsów. Polska edycja od środy ma 6860 artykułów, tym samym wyprzedza o jeden artykuł niemiecką, ale patrząc na tempo rozwoju Wikinews.pl przewaga będzie rosła. Wszystkich edycji językowych jest 23.

Polskie Wikinews jest jednym z najbardziej dynamicznych z newsowych projektów Fundacji Wikimedia.

Na dodawanie dużej ilości artykułów pozwala współuczestnictwo w Otwartej Agencji Informacyjnej, która współpracuje z dwunastoma serwisami (m.in. e-Polityka, LinuxNews, Portalem Sportowym s24.pl czy Radiem Centrum). Ideą OAI jest rozpowszechnianie informacji na wolnej licencji (najczęściej Creative Commons Uznanie autorstwa). Według pomysłodawców OAI w przyszłości ma być alternatywą dla profesjonalnych agencji prasowych takich jak m.in. PAP czy IAR.

Artykuł, który wyrównał liczbę artykułów w polskiej i niemieckiej wersji pochodził ze strony Prezydenta RP i był również efektem współpracy w ramach OAI.

Angielska edycja istnieje od listopada 2004, niemiecka edycja powstała jako druga w grudniu 2004. Polskie Wikinews wraz z kilkoma innymi edycjami językowymi zostało otwarte 19 lutego 2005. Do tej pory najczęściej plasowało się na 3. miejscu pod względem ilości artykułów, bywało też tak, że Polacy zajmowali 4. miejsce, ale pracowitość wikireporterów pozwalała powrócić na podium. Dzięki ogromnemu wkładowi niektórych użytkowników serwisowi udało się wskoczyć na drugi stopień Wikinewsowego podium.

Zobacz statystyki Wikinews.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Nie liczy się ilość, ale jakość.. plus za info +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spokojnie, nie jest ważna jedynie liczba artykułów. Szukając pewnych rzeczy nierzadko zaczynam od polskich stron Wikipedii, a potem przechodzę na angielskie i niemieckie, bo są znaczenie obszerniejsze. Obojętnie, czy Wikipedia, czy Wikinews, ale nie fascynujmy się ciągle ilością.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.