Facebook Google+ Twitter

Jak pomagać bocianom radzą przyrodnicy

Pierwsze bociany są już w Polsce, warto dowiedzieć się jak każdy z nas może im pomóc. W ostatnich dniach do kraju zawitały ptaki, których miejscem zimowania była Tanzania i Kenia.

 / Fot. eNERGANajpóźniejsze przyloty, głównie z Republiki Południowej Afryki, spodziewane są na początku maja.

Szacuje się, że do Polski na wiosnę przybywa około 100 tysięcy bocianów. Niektóre mogą potrzebować pomocy. Pracownicy Infolinii 801 BOCIAN podpowiadają, co zrobić w przypadku znalezienia zniszczonego gniazda czy poszkodowanego ptaka. Wiosną najpilniejszą potrzebą jest przede wszystkim zbieranie sznurków pozostawionych na polach po żniwach.

Bociany przynoszą do budowy gniazda, oprócz gałęzi i darni także nylonowe sznurki, które znajdują na polach i łąkach. Wbudowane w gniazdo tworzą pętle, które owijają się wokół nóg piskląt. Młody ptak rośnie przywiązany do gniazda i nie może z niego odlecieć. W takiej sytuacji jedynym wyjściem ratującym życie bociana jest odcięcia sznurka.
W tym roku podczas kontroli gniazd tylko w dwóch z nich nie znaleziono sznurków. To poważny problem
wyjaśnia Krzysztof Konieczny z PTPP „pro Natura”.

Zespół infolinii odebrał w 2014 roku ponad tysiąc interwencji w sprawie bocianów.. Pod - istniejący trzeci rok - numer telefonu 801-26-24-26, zgłaszano najczęściej sprawy dotyczące zagrożonych i wymagających remontu gniazd, nieszczęśliwych wypadków i opieki nad ptakami niesprawnymi, a także problemy związane z zagrożeniem bocianów białych jako gatunku.

Tematyka zgłoszeń w dużej mierze uzależniona jest właśnie od pory roku. Wiosną pytania dotyczą najczęściej renowacji i przenoszenia gniazd. Latem zazwyczaj koncentrują się wokół problemów związanych z lęgami, a więc: martwymi ptakami w gniazdach, wypadaniem młodych z gniazd oraz organizowaniem pomocy bocianom, które miały kolizje z liniami energetycznymi czy pojazdami. Jesienią i zimą powracają problemy związane z osobnikami zwlekającymi z odlotem bądź pozostającymi w kraju (jak im pomóc, czy należy je chwytać, kiedy i czym należy je dokarmiać.)

Jeden z ciekawszych, zgłaszanych problemów dotyczy zjawiska kronizmu. – W przyrodzie występuje fenomen zabijania i pożerania potomstwa przez rodziców. Należy pamiętać, że bociany to ptaki mięsożerne. W sytuacji gdy pisklę jest słabe, chore, lub nieżywe, dorosłe osobniki zjadają je - tłumaczy Magdalena Berezowska-Niedźwiedź, szefowa infolinii 801 BOCIAN.

Infolinia 801 BOCIAN (tel. 801 26 24 26) dzieła już trzeci rok. Dostępna jest na terenie całego kraju, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00. Dodatkowe informacje dotyczące bocianów białych można znaleźć na www.bociany.pl, www.bocianopedia.pl i www.facebook.com/dbajobociany.

W ramach unikatowego na skalę Europy projektu „Energetyczni Obrączkarze” pracownicy Grupy Energa oznakowali około 5 tysięcy bocianich piskląt. Od blisko 20 lat montowane są specjalne platformy, które zabezpieczają linie niskiego i średniego napięcia oraz pomagają chronić bocianie życie.

Warto dodać, że 20 proc. całej populacji polskich bocianów zamieszkuje ponad 9 tys. platform umieszczanych i remontowanych co roku.

Uruchomienie ogólnopolskiego punktu informacyjnego 0 801 BOCIAN jest częścią kompleksowego projektu PTPP "pro Natura" i Grupy Energa, związanego z ochroną bocianów. Obok infolinii na stronie www.bociany.pl prowadzona jest "Baza Gniazd Bociana Białego" dotycząca stanu i kondycji bocianich siedlisk oraz "Ogólnopolska Baza Aktywności na rzecz Bociana Białego", w której zbierane są wszelkie informację na temat instytucji i osób, które pomagają bocianom, np. remontując gniazda, czy opiekując się poszkodowanymi ptakami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.