Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3954 miejsce

Jak pomagać ptakom w zimie?

Nie bądźmy obojętni. Pamiętajmy, że w zimie bezbronne zwierzęta, zwłaszcza ptaki, liczą na naszą pomoc.

Pomóżmy ptakom przetrwać zimę! / Fot. Ewa Naukowicz-WójcikDla zwierząt zima to nie tylko śnieg i mróz, ale także krótkie dni i utrudniony dostęp do pożywienia.

Jeśli zdecydujemy się na ich dokarmianie, pamiętajmy, że nie można czynić tego dorywczo, lecz systematycznie przez całą zimę. Ptaki bardzo szybko przyzwyczajają się do naszej pomocy i będą regularnie przylatywać w to miejsce, w którym je nakarmiliśmy z nadzieją, że coś tam znajdą.

Gdzie karmić?
Naszych skrzydlatych przyjaciół dokarmiać możemy zarówno w miejscach ich naturalnego żerowania, jak i w specjalnie do tego celu przeznaczonych karmikach. Dobry karmnik to taki, który daje nam możliwość łatwej wymiany pożywienia, utrzymania w nim czystości, a jego budowa ogranicza dostęp drapieżników. Miejsce, w którym go umieścimy, musi być zaciszne i bezpieczne.

Czym karmić?
Jeśli nie możemy zapewnić ptakom pożywienia odpowiedniej jakości, lepiej będzie jeśli zrezygnujemy z ich dokarmiania. Pamiętajmy, że oferowanie im jedynie resztek ze stołu (ciasto, chleb, kasze itp.), co wiele osób ma w zwyczaju czynić, to najgorsza rzecz jaką możemy ptakom uczynić. Zawartość soli, sztucznych dodatków, a także pleśń (jedzenie często jest nadpsute) są dla ptaków bardzo szkodliwe i mogą prowadzić nie tylko do chorób, ale i do ich śmierci. Ptaki wodne, np. łabędzie czy kaczki, najlepiej dokarmiać gotowanymi warzywami (ziemniaki, marchew, brokuły, kapusta), płatkami owsianymi oraz gotowaną kaszą i ryżem, a także paszą dla kaczek i gęsi. Dla sikor, mazurków, wróbli, gołębi, kawek, gawronów i Pomóżmy ptakom przetrwać zimę! / Fot. Ewa Naukowicz-Wójcik wszystkich innych z gatunku ziarnojadów najlepsze będą rożnego rodzaju ziarna (słonecznik, proso, konopie, mak, siemię lniane, pszenica, kukurydza, rzepak, rzepik). Z nasion tych można zrobić mieszankę, a wtedy każdy gatunek będzie mógł znaleźć coś, co go zadowoli. Sikory, zwłaszcza podczas mrozów, ucieszy surowa, niesolona słonina. Kosy, kwiczoły i inne ptaki z grupy miękkojadów zadowolą natomiast pokrojone na kawałki jabłka, rodzynki, morele czy owoce z kompotu. Pod żadnym pozorem nie karmmy ptaków świeżym chlebem. Pamiętajmy, że pieczywo nie może być podstawą ich pożywienia. Jeśli sporadycznie zdecydujemy się na podanie chleba, musi on być czerstwy, lecz nie spleśniały.

Prognozy pogody nie brzmią optymistycznie. Zalegające nad Europą Centralną mroźne powietrze pochodzenia arktycznego, nadal będzie dawać nam się we znaki. Nadchodzący tydzień to nie tylko siarczysty mróz, ale i intensywne opady śniegu... to doskonały czas na rozpoczęcie dokarmiania ptaków.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.