Facebook Google+ Twitter

Jak pomóc dzieciom z wczesnym uszkodzeniem mózgu?

Pod hasłem „Spróbujmy razem pomóc dzieciom z wczesnym uszkodzeniem mózgu i ich rodzinom w Łodzi” 12 lutego w hotelu San Remo w Zgierzu odbędzie się seminarium poświęcone pomocy rodzinom wychowującym dzieci niepełnosprawne.

Logo Fundacji Kolorowy Świat / Fot. Fundacja Kolorowy ŚwiatOrganizatorem seminarium jest Fundacja Pomocy Dzieciom „Kolorowy Świat”, a zaproszenie na spotkanie kierowane jest między innymi do lekarzy, pedagogów, psychopedagogów, rehabilitantów, logopedów i nauczycieli ze szkół specjalnych. Celem seminarium jest próba znalezienia odpowiedzi na pytanie jak zorganizować skuteczną pomoc rodzinie wychowującej niepełnosprawne dziecko, tak aby mogła ona odnaleźć się w otaczającym świecie. - Fundacja od kilku lat stara się poprawić jakość życia naszych małych Podopiecznych, lecz mamy świadomość, jak ulotna jest doraźna pomoc - mówi Izabela Jachim-Kubiak, prezes fundacji. - Dlatego chcielibyśmy wspomóc działania mające na celu stworzenie zintegrowanego systemu zapewniającego dzieciom z wczesnym uszkodzeniem mózgu możliwość rehabilitacji, edukacji i uczestnictwa w życiu społecznym - dodaje. Większość podopiecznych fundacji to dzieci niepełnosprawne cierpiące na mózgowe porażenie dziecięce.

Uczestnicy seminarium zostaną zapoznani z systemem zintegrowanego wsparcia, który spełnia już swoje zadania w innych krajach Europy i świata. Z powodzeniem realizowany jest również w niektórych miastach w Polsce. System ten oparty jest o koncepcję Nauczania Kierowanego i integruje trzy najważniejsze w rozwoju dziecka obszary: edukację, rehabilitację oraz wsparcie społeczne. Ponadto odciąża rodziców, dając im możliwość realizowania swoich celów życiowych.

Program seminarium

9.00-9.15 Inauguracja
9.15-9.45 Rozwój dzieci z powikłaniami okołoporodowymi – dr Joanna Kryszczyńska (Centrum Zdrowia Matki Polki, Łódź)
9.45-10.15 Jakość życia rodziny wychowującej dziecko z wczesnym uszkodzeniem
mózgu – dr Maria Król (Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny dla Dzieci Niepełnosprawnych, Zamość)
10.15-11.00 Respektowanie potrzeb rozwojowych dziecka niepełnosprawnego i jego
rodziny – mgr Aleksandra Wnuk (Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny dla Dzieci
Niepełnosprawnych, Zamość / Katolicki Uniwersytet Lubelski)
11.00-11.30 Przerwa kawowa
11.30-12.30 Nauczanie Kierowane jako system zintegrowanych działań rehabilitacyjno-edukacyjnoopiekuńczych wobec dzieci z wczesnym uszkodzeniem mózgu i ich rodzin – dr Maria Król (Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny dla Dzieci Niepełnosprawnych, Zamość)
12.30-13.00 Grupa Matki z Dzieckiem – pierwszy krok w systemie Nauczania Kierowanego – Piotr Paul (Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny dla Dzieci Niepełnosprawnych, Zamość)
13.00-13.30 Dziecko niepełnosprawne i jego rodzina w procesie długoterminowego usprawniania - mgr Aleksandra Wnuk (Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny dla Dzieci Niepełnosprawnych, Zamość / Katolicki Uniwersytet Lubelski)
13.30-15.00 Przerwa obiadowa
15.00-16.00 Jak skonstruować „plan na życie” dla dziecka z wczesnym uszkodzeniem mózgu – dr Zofia Kułakowska (Instytut Matki i Dziecka, Warszawa)
16.00-16.30 W jaki sposób można pomóc dziecku niemówiącemu porozumiewać się z otoczeniem – Piotr Paul (Ośrodek Rehabilitacyjno-Terapeutyczny dla Dzieci Niepełnosprawnych, Zamość)
16.30-16.45 Dziecko niepełnosprawne dzisiaj - osoba dorosła jutro: problemy, potrzeby, rozwiązania - dr Barbara Sińczuk (Centrum Rehabilitacji im. prof. Mariana Weissa, Warszawa)
16.45-17.15 Dyskusja „Co można zrobić w Łodzi?”

Termin zgłoszeń udziału w seminarium upływa 7 lutego 2008 roku.

Szczegółowych informacji na temat seminarium udziela organizator:
Fundacja Pomocy Dzieciom
„Kolorowy Świat”
ul. Kościelna 6, 91-437 Łódź
tel/fax 42 640 67 06
e-mail: biuro@kolorowyswiat.org
http://www.kolorowyswiat.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.