Facebook Google+ Twitter

Jak poprawić wynik wyborczy Partii Republikańskiej?

Wyrok na Saddama Husseina może poprawić wynik wyborczy Partii Republikańskiej w tegorocznych wyborach do Kongresu.

fot. AKPAWyrok w procesie Saddama Husseina ma zostać ogłoszony 5 listopada. Wiadomość ta może oznaczać zamknięcie pewnego etapu w porcesie przywracania stabilnych rządów w Iraku. Jednak nabiera ona dodatkowego znaczenia, jeśli spojrzy się na nią z perspektywy zbliżających się wyborów do amerykańskiego Kongresu.

Wyniki, jakie w przedwyborczych sondażach uzyskuje Partia Republikańska, kształtują się na stosunkowo niskim poziomie. Praktycznie wszystkie badania opinii społecznej dają co najmniej 10 proc. przewagi Partii Demokratycznej. Przed wyborami w 2002 roku różnice pomiędzy rywalizującymi partiami wynosiły nie więcej niż 5 proc. Zanosi się na utratę przewagi, jaką w Kongresie zdobyła Partia Republikańska w wyniku ostatnich wyborów.

Ogłoszenie wyroku w sprawie, w której Saddam Hussein oskarżony jest o kierowanie masakrą ludności szyickiej w latach 80-tych ubiegłego wieku, może wpłynąć pozytywnie na wynik Partii Republikańskiej. Analizując wyniki sondaży opinii publicznej z ostatnich dwóch lat można dostrzec trzy momenty, w których poparcie dla republikanów wzrastało. Wszystkie związane były z amerykańskimi sukcesami w Iraku. Pierwszy wzrost nastąpił po schwytaniu Husseina. Drugi, po pierwszych wolnych wyborach powszechnych w Iraku. Ostatni miał miejsce po schwytaniu przez armię amerykańską szefa irackiej Al-Kaidy, Abu Musaba al-Zarkawiego.

Krytycy administracji obecnego prezydenta USA twierdzą, że termin ogłoszenia wyroku nie został wybrany przypadkowo. Tradycyjnie już wybory w USA odbywają się we wtorek. Wyrok wydany na byłego dyktatora, po ogłoszeniu w niedzielę, znajdzie się na pierwszych stronach gazet w poniedziałek i będzie głównym newsem nadającym ton wydarzeniom dnia za oceanem. Dzięki temu republikanie będą mieli szansę poprawienia wyniku.
Ma to szczególne znaczenie w obliczu dramatycznego spadku poparcia dla obecności amerykańskich wojsk w Iraku. Według wyników sondażu opublikowanych przez telewizję CNN, wojnę krytykuje 64 proc. badanych Amerykanów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wyrok pewnie i wpłynie na wybory - pytanie tylko, jaki wyrok. Na karę śmierci raczej go nie skażą, bo dla niektórych stałby się męczennikiem. A czy wyrok "tylko" dożywocia bądź długoletniego więzienia usatysfakcjonuje Amerykanów? Zobaczymy...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.