Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8035 miejsce

Jak poradzić sobie w Maroku?

Maroko jest niesamowitym krajem na pograniczu dwóch kontynentów. Zachwyca swoimi kolorami, zapachami i smakami. Każdy z pewnością stwierdzi, że to inny świat. Jednak jest kilka rzeczy, o których musimy pamiętać, udając się do tego kraju.

Codzienność


Fez- garbiarnie skór / Fot. Jaśmina JureckaNa wstępie należy pamiętać, że Maroko jest krajem muzułmańskim, więc jeżeli chcesz być milej odbierany przez mieszkańców, powinieneś pamiętać o kilku podstawowych rzeczach - nieprzestrzeganie ich może godzić w honor Marokańczyków.

Zwróć uwagę, aby ubierać się tak, by zakryć ramiona oraz mieć spodnie lub spódniczkę co najmniej za kolana. Jeżeli jedziesz ze swoją drugą połówką, pamiętaj, aby nie manifestować swoich uczuć publicznie na ulicy. Może się zdarzyć, że ktoś ci zwróci uwagę. Młodzi ludzie w Maroku unikają publicznych pocałunków czy trzymania się za ręce. Wiadomo, że czasy się zmieniają, rozprzestrzeniają się mass media i Marokańczycy poznają także europejskie zwyczaje i mają świadomość jaka jest nasza codzienność. Jednak czemu, będąc w ich kraju, nie uszanować ich zasad i reguł?

Marokańczycy bardzo interesują się tym, co się dzieje na świecie, mają ogromną łatwość do Takich pamiątek nie radzę przywozić ze sobą z podrózy / Fot. Jaśmina Jureckanauki języków. Oczywiście, każdy z nich mówi po arabsku, większość po francusku i dodatkowo często po hiszpańsku i angielsku.

Wstydliwa sprawa - toaleta


W Maroko w większości ubikacji znajdują się toalety kucane tzw. "na narciarza". Niby to taka ludzka sprawa, a może przysporzyć wielu trudności. Toaleta "kucana", inaczej toaleta turecka, jest ceramiczną misą, montowaną na poziomie posadzki. Zazwyczaj wyposażona jest w miejsce, na którym mamy postawić nogi i w dziurę. Większość tych miejsc nie jest wyposażona w spłuczkę, a tylko w kubeczek, do którego nalewa się wodę z kranika, który jest przy toalecie.
W tych ubikacjach nie używa się papieru toaletowego, rury mają mały prześwit, więc mogłyby się przez to zapchać. Do podcierania się, a raczej podmywania, służy woda i specjalne wiaderko. Czynność tą wykonuje się lewa ręką – pamiętaj, żeby tej dłoni nie podawać innym, może być to źle odebrane.

Czasem znajdują się kosze, więc tam można wrzucać papier i innego rodzaju środki higieniczne. Toaleta w niektórych domach jest także łazienką i pralnią. Często ludzie nie dysponują prysznicem czy wanną. Na kuchence gazowej gotują w czajniku wodę, którą następnie wlewają do wiadra i dolewają zimnej. Następnie z takim wiaderkiem udajesz się do toalety i tam kubeczkiem lejesz wodę na swoje ciało. Jest to dość ekonomiczny sposób mycia i uwierz, albo nie, ale jedno wiadro spokojnie jest w stanie wystarczyć na umycie się!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Jest tu wiele ważnych informacji przydatnych na co dzień w tym pięknym kraju.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 04.02.2011 15:40

Świetny artykuł, 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Materiał nie tylko praktyczny, ale też ciekawy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* - lobię takie praktyczne materiały.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.