Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26155 miejsce

Jak porozumieć się z drugą osobą? Docenić... konflikt

Sprzeczki są niebezpieczne, drażnią, budują napięcie, ale są nieuniknione w życiu dwojga ludzi. Spory i kłótnie zdarzają nam się każdego dnia. Są nieuniknione, ale i potrzebne. Dają nam impuls do rozwiązania problemu.

Konflikt - tylko po co?

Być może konflikt nie jest najcięższy, bo on zdarza się wszystkim, ważniejszy jest sposób reagowania i rozwiązywania sprzeczek. Wizja sprzeciwu, nieporozumień wielu z nas paraliżuje, bo przecież najlepszy jest błogi,
idealny spokój. Ale tak się niestety nie da, konflikt jest niejako wpisany w naturę ludzką, bo każdy z nas jest inny, ma odmienne poglądy, każdy z nas pochodzi z różnych światów, zostaliśmy wychowani w zupełnie innych domach, otaczaliśmy się odmiennymi ludźmi, wartościami, poglądami. Reakcja na konflikt zależy przede wszystkim od temperamentu oraz tego, co wpajano nam w domu, jak rodzice rozwiązywali problem sprzeczek. Nabyte są pewne style reagowania na różne zachowania, które wywołuje u nas automatyczne reakcje. Jeśli nie
nie nauczysz się reagować z rozwagą, nie odzyskasz równowagi w bliskich relacjach. Czasami naznaczeni niepoprawnymi wzorcami musimy sami wypracować w sobie siłę, by wykształcić sztukę rozwiązywania konfliktu i wydobywania z niego tego, co istotne dla mnie i dla drugiej osoby. Nie jest to łatwe, bo przecież wychowanie to proces, który trwał przez wiele lat, trudno to teraz wyperswadować, poprawić, ulepszyć. Pozytywne jest to, że swój styl reagowania w konflikcie zawsze można zmienić, pod warunkiem, że spojrzysz krytycznie i z rozwagą na siebie i drugą osobę.

"Człowiek musi znaleźć taki sposób rozwiązywania międzyludzkich konfliktów, który odrzuca wszelką zemstę, odwet i agresję"

- Martin Luter King

Konflikt - walka, ucieczka, dostosowanie się, współdziałanie

Psychologowie porządkując wiedzę o sporach i konfliktach, wyróżnili pięć rodzajów reakcji: rywalizacja, unikanie, przystosowanie, kompromis i współpraca. Który sposób reakcji jest najlepszy? Jak się zachować, by konflikt przyniósł ulgę, a nie burzę? Co zmienić, co poprawić, aby było dobrze?

1. Reakcje typu "wychodzę zbliża się kłótnia" stosują bardzo często mężczyźni. Jest to forma ucieczki od niezręcznych sytuacji, unikają oni długich, głębokich rozmów o nieporozumieniach. Metoda wycofywania się ze sporów nie jest złym rozwiązaniem, ma swoje pozytywne i negatywne strony. Strategia unikania jest często krzywdząca dla samego oponenta, w chwili konfrontacji, nie tylko w pracy, ale i w domu, często rozładowują atmosferę żartem lub inną formą pojednania. Unikanie jest dobre, ale do czasu. Jeśli sprawy są dla nas trywialne, mało istotne, ale jeśli ważą się nasze losy, samopoczucie, plany, unikanie to błąd. Są sytuacje, które nie są warte bicia piany, ale nie można pozwolić również, by w ważnych sprawach inni ludzie decydowali o tym, jak na przykład będzie wyglądało Twoje życie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Artykuł bardzo dobry lecz "stary" fachowiec od razu zauważy że pisany jest on przez młoda osobę płci żeńskiej, o czym świadczą m.in. zwroty "stosują bardzo często mężczyźni". Wybiegi kobiet to znowu częsty ból głowy i tylko w |szczególnych" okolicznościach. To trochę poza nawiasem lecz aby docenić kłótnię, trzeba nauczyć się pewnego złotego wynalazku. Po kłótni trzeba w spokoju zastanowić się jak w tej konkretnej sytuacji ja bym postąpił, gdybym to ja był moim antagonistom. Gdy okaże się że to druga strona miała rację to już najprostsza droga do czułych przeprosin.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Brawo dobry artykuł .! Do tańca trzeba dwojga , największe przeszkody to Egoizm , Samolubstwo , chęć dominowania itp. Ale dla chcącego niema nic nie możliwego . Ale zawsze dwie strony powinny zapragnąć wspólnego korzystnego porozumienia,dla przyszłych wspólnych korzyści .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.