Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

72 miejsce

Jak powstał Dzień Kobiet i co z nim począć?

Brak jednomyślności co do historii Dnia Kobiet nie powinien być powodem nie obchodzenia tego święta. Tym bardziej, że ma ono długą tradycję. Tekst niniejszy jest w znacznym stopniu kompilacją...

Sufrażystki w Krakowie. Dzień Kobiet w 1911 roku. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:1911_poch%C3%B3d_w_Dzie%C5%84_Kobiet.jpg&filetimestamp=20090205191625Niektórzy uważają, że za pierwowzór Dnia Kobiet możemy przyjąć obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Przez miasto wędrowała procesja z dwunastoma świętymi tarczami na cześć Marsa. Na ulicach Saliowie (członkowie jednego z najstarszych kolegium kapłanów w Rzymie antycznym) wykonywali staroitalskie tańce i pieśni kultowe, ze spiżowymi tarczami tańczyli i śpiewali ku czci boga wojny. Marzec był uważany nie tylko za czas rozpoczynania prac polowych, ale także planowania operacji wojskowych. W tym czasie kobiety opuszczały swoje domy i z kwiatami udawały się do świątyni Junony. Składały je w ofierze boskiemu uosobieniu cnót żony, matki i niewiasty.

„Idą w uroczystym pochodzie ku gajowi na Eskwilinie, jednym z siedmiu wzgórz Rzymu. Śpiewają pieśni ku czci ich opiekunki i szepczą między sobą, chwaląc się, co każda z nich otrzymała od męża w podarunku z okazji święta. Na miejscu czują już zapach kadzideł palących się na ołtarzach. Posągi bogini przystrojono kwiatami i wełnianymi wstążkami. Za moment złożą Junonie w ofierze krowę. Będą dziękować za kobiecość, prosić królową niebios o opiekę, szczęście dla domowego ogniska, a także o potomka, jako że Junona jest też boginią płodności.” Matronalia były hołdem dla płodności i urodzaju, czyli tego, co symbolizowało kobiecość. Tu należy wyjaśnić, że słowo matrona w języku łacińskim oznaczało kobietę zamężną, posiadającą dzieci. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Inni twierdzą, że początek tego święta sięga 1857 roku - wtedy to w Nowym Yorku, w fabryce bawełny, kobiety zorganizowały strajk, domagając się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymywali mężczyźni. W Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy Dzień Kobiet uczczono dnia 20 lutego 1909 roku. Do inicjacji i zatwierdzenia Międzynarodowego Dnia Kobiet przyczyniła się niemiecka socjalistka Klara Zetkin. Dzień ten zatwierdzono na mocy uchwały Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze w dniach 26-28 sierpnia 1910 r. W konferencji wzięło udział ponad 100 uczestniczek z 17 krajów. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów. Dzień ten miał być obchodzony na całym świecie i miał służyć krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Ela
  • Ela
  • 08.03.2012 16:28

Dobry artykuł kobiety zapomniały dziśaj co dla nich robiły nasze babki i prababki należy wszystkim przypominać o histori i ją czcić wyciągać wnioski.
Dziękuje za przypomnienie
Ela

Komentarz został ukrytyrozwiń
marek Waśkiewicz
  • marek Waśkiewicz
  • 08.03.2011 18:51

nie chce mi sie czytać

Komentarz został ukrytyrozwiń
kuba siwik
  • kuba siwik
  • 08.03.2011 11:15

dupa z ciebiee piotrze wierzbicki

Komentarz został ukrytyrozwiń
natalia szulinska
  • natalia szulinska
  • 07.03.2011 14:05

oooooooooooooo żal jjjjjjjjjjjjjjjppppppppppppjhhh

Komentarz został ukrytyrozwiń

Geneza poganska b. mi sie podoba ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobrze napisane, pobudza do refleksji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.