Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak powstał Dzień Kobiet i co z nim począć?

Ryszard Zagórski
Ryszard Zagórski
Sufrażystki w Krakowie. Dzień Kobiet w 1911 roku.
Sufrażystki w Krakowie. Dzień Kobiet w 1911 roku. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:1911_poch%C3%B3d_w_Dzie%C5%84_Kobiet.jpg&filetimestamp=20090205191625
Brak jednomyślności co do historii Dnia Kobiet nie powinien być powodem nie obchodzenia tego święta. Tym bardziej, że ma ono długą tradycję. Tekst niniejszy jest w znacznym stopniu kompilacją...

Niektórzy uważają, że za pierwowzór Dnia Kobiet możemy przyjąć obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Przez miasto wędrowała procesja z dwunastoma świętymi tarczami na cześć Marsa. Na ulicach Saliowie (członkowie jednego z najstarszych kolegium kapłanów w Rzymie antycznym) wykonywali staroitalskie tańce i pieśni kultowe, ze spiżowymi tarczami tańczyli i śpiewali ku czci boga wojny. Marzec był uważany nie tylko za czas rozpoczynania prac polowych, ale także planowania operacji wojskowych. W tym czasie kobiety opuszczały swoje domy i z kwiatami udawały się do świątyni Junony. Składały je w ofierze boskiemu uosobieniu cnót żony, matki i niewiasty.

„Idą w uroczystym pochodzie ku gajowi na Eskwilinie, jednym z siedmiu wzgórz Rzymu. Śpiewają pieśni ku czci ich opiekunki i szepczą między sobą, chwaląc się, co każda z nich otrzymała od męża w podarunku z okazji święta. Na miejscu czują już zapach kadzideł palących się na ołtarzach. Posągi bogini przystrojono kwiatami i wełnianymi wstążkami. Za moment złożą Junonie w ofierze krowę. Będą dziękować za kobiecość, prosić królową niebios o opiekę, szczęście dla domowego ogniska, a także o potomka, jako że Junona jest też boginią płodności.” Matronalia były hołdem dla płodności i urodzaju, czyli tego, co symbolizowało kobiecość. Tu należy wyjaśnić, że słowo matrona w języku łacińskim oznaczało kobietę zamężną, posiadającą dzieci. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Inni twierdzą, że początek tego święta sięga 1857 roku - wtedy to w Nowym Yorku, w fabryce bawełny, kobiety zorganizowały strajk, domagając się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia, jakie otrzymywali mężczyźni. W Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy Dzień Kobiet uczczono dnia 20 lutego 1909 roku. Do inicjacji i zatwierdzenia Międzynarodowego Dnia Kobiet przyczyniła się niemiecka socjalistka Klara Zetkin. Dzień ten zatwierdzono na mocy uchwały Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze w dniach 26-28 sierpnia 1910 r. W konferencji wzięło udział ponad 100 uczestniczek z 17 krajów. Ustanowienie Dnia Kobiet zostało przyjęte w drodze anonimowego głosowania, bez ustalania dokładnej daty jego obchodów. Dzień ten miał być obchodzony na całym świecie i miał służyć krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.

W Europie (Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii) po raz pierwszy dzień kobiet obchodzono 19 marca 1911 roku, organizując w tym dniu demonstracje i zebrania. Data została wybrana przez niemieckie socjalistki i była nawiązaniem do wydarzeń z 1848 r., kiedy to król Prus, stojąc w obliczu zbrojnego powstania, złożył obietnicę przeprowadzenia szeregu reform m.in. przyznania praw wyborczych kobietom. W dniu tym w tych krajach doszło do szeregu demonstracji i zebrań, w których wzięło udział około miliona kobiet i mężczyzn. W Niemczech, przed Międzynarodowym Dniem Kobiet w 1911 r., rozprowadzono milion ulotek wzywających do działań na rzecz przyznania kobietom prawa głosu.

Z innej strony dnia 8 marca 1913 roku, wbrew zakazowi policji, zastrajkowały kobiety w Rosji, później w dniu 8 marca 1917 roku w S. Petersburgu rozpoczęły się masowe strajki kobiet. Dzień Kobiet – 8 marca świętowany jest w imię uczczenia ofiar krwawo stłumionego strajku robotnic.
Wg. jeszcze innych źródeł, dzień 8 marca łączy się z walką angielskich sufrażystek o prawa polityczne. Jednym z istotnych punktów kampanii sufrażystek był dzień, w którym jeden z posłów uległ namowom działaczek kobiecych i zdecydował się przedstawić w parlamencie angielskim wniosek o przyznanie kobietom praw wyborczych.

Rok 1975 został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Kobiet. Dwa lata później, Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, na mocy której Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie mógł być obchodzony w dowolnie wybranym przez Państwa Członkowskie dniu, zgodnie z tradycją danego kraju. Przyjmując rezolucję Zgromadzenie Ogólne uznało znaczącą rolę kobiet w rozwoju społecznym oraz procesach pokojowych. Wezwało również do zakończenia dyskryminacji oraz udzielenia większego wsparcia kobietom, aby mogły w pełni i na równych prawach uczestniczyć w życiu społeczno-politycznym.
W Polsce święto kobiet zostało zauważone dopiero po drugiej wojnie światowej. Było szczególnie popularne w okresie PRL-u. W latach 80. do popularnych podarunków dołączyły kwiaty, początkowo ofiarowywano goździki, później tulipany. Centralne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet zostały w Polsce zlikwidowane w 1993 r., co ciekawe zniosła je... kobieta – pani Premier Hanna Suchocka.

Czyż nie warto obchodzić święta posiadającego tak długą tradycję? W Dniu Kobiet mężczyźni wręczają znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki. Pomimo, że Dzień Kobiet niektórym się źle kojarzy, to jednak jest to dobra okazja, aby kupić swojej kobiecie coś ładnego. Kwiaty zawsze odgrywały ogromną rolę w kontaktach międzyludzkich, dzięki nim można było wyrażać wiele uczuć: miłość, przyjaźń, szacunek ale także ból, rozstanie, tęsknotę lub zazdrość. Obecnie wiele z tej bardzo popularnej niegdyś „mowy kwiatów” odeszło w zapomnienie.

Kolor kwiatów wiele mówi o ofiarodawcy. Różowy bukiet to oznaka szczerej sympatii i przyjaźni, niebieski od wieków jest kolorem wierności, biel jest barwą niewinności, szlachetnych zamiarów, biały i czerwień są kolorami miłości i uczuć o charakterze wyraźnie seksualnym, żółty to kolor zazdrości.

Źródła:
ladne.pl
wikipedia.org

I jeszcze także moje refleksje:
Był czas kiedy 8 marca był dniem świętym. Kobiety często się obrażały, że ktoś o tym zapomina. Co po prezencikach i kwiatach skoro traktowanie kobiet nie tylko na polu zawodowym, ale także domowym, jest gorsze niż mężczyzn? Kiedy więc zapanuje prawdziwe równouprawnienie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto