Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24375 miejsce

Jak pozbyć się niechcianego wspólnika ze sp. z o.o.?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-08-12 11:39

Najprostsza metoda to dojście do porozumienia z osobą, z którą nie chcemy już współpracować i przekonanie jej do zbycia udziału. Konkretnie do zawarcia umowy sprzedaży udziałów na rzecz osoby wskazanej.

Osoba, która chce zbyć udziały powinna zawrzeć umowę sprzedaży udziałów. Umowa ta wymaga formy pisemnej z notarialnie poświadczonymi podpisami, ale do tego wymagana jest zgoda wspólników.

Z kolei gdy nie dochodzi do porozumienia pomiędzy wspólnikami, ksh przewiduje w przypadku spółki z o.o. procedurę wyłączenia wspólnika ze spółki. Wyłączenie to odbywa się w drodze postępowania sądowego, tzn. wspólnicy, którzy nie chcą współpracować z innym wspólnikiem mogą wnieść pozew o wyłączenie wspólnika ze spółki.

Ale jest kilka rygorów formalnych, które trzeba spełnić. Osoby, które chcą wyłączyć innego wspólnika powinny posiadać powyżej 50 proc. kapitału zakładowego, niezbędna jest również zgoda wszystkich wspólników poza tym wyłączanym. Dodatkowo ważny powód lub ważne powody, które przemawiają za wyłączeniem.

Ksh nie precyzuje co to są ważne powody, a posługuje się ogólną formułą "ważne powody". Sformułowanie to zostało doprecyzowane w orzecznictwie wskazując pewne negatywne dla spółki zachowania, np. rozpoczęcie działalności konkurencyjnej, szantaż korporacyjny. Najbardziej typowym powodem jest konflikt wspólników, którego nie da się rozwiązać w czasie.

Pozew wnosimy do Sądu Okręgowego. Jest on rozpoznawany w postępowaniu gospodarczym. Opłata wynosi 2000 zł. Formalnie wspólnik dalej jest wspólnikiem, ale procedura ta przewiduje zabezpieczenie tzn. jeżeli składamy pozew wnosimy również o zabezpieczenie tego powództwa, poprzez zawieszenie praw udziałowych tegoż wspólnika. Można to zrobić w pozwie, w trakcie lub przed wniesieniem powództwa. Wniosek o zabezpieczenie jest uzasadniony wtedy, gdy widać, że działalność wspólnika np. konkurencyjna prowadzi do szkody. Jeżeli sąd rozpatrzy wniosek o zabezpieczenie pozytywnie wówczas wspólnik nie ma prawa, i nie wykonuje praw udziałowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Kolezanka z lawki
  • Kolezanka z lawki
  • 27.12.2010 14:01

Przyklad na to jak półmozg dzieki gejowskiemu poparciu moze sie lansowac w necie jako specjalista...dobre:D

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 12.08.2010 16:03

Jeśli wspólnik przestał się komuś podobać to może odejść z spółki; lepiej pozostać i przekonać go, że współpraca popłaca a konkurencja (brzydkoobcy wyraz) niszczy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.