Facebook Google+ Twitter

Jak praca wpływa na pracownika?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-07-21 16:34

Praca - bez względu na to, jaka jest - wywiera wielki wpływ na nasze życie. Mimo że bardzo wiele osób stara się odgrodzić życie prywatne od zawodowego, praca potrafi jednak wywrzeć swoje piętno na każdym z nas.

Z jednej strony jej wpływ jest zbawienny, z drugiej zaś może doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych skutków. Jak faktycznie to wygląda?

Po pierwsze, należy zaznaczyć, że wszystko zależy od zawodu, jaki wykonujemy. Czy czerpiemy z niego satysfakcję, czy wręcz odwrotnie - doprowadza nas on do szewskiej pasji. Wiadomo, że osoby, które bardzo lubią swoją pracę, czują się spełnione i szczęśliwe także w czasie wolnym. Nie muszą przejmować się szukaniem nowego miejsca zatrudnienia, bo w obecnym czują się jak ryba w wodzie. Praca dla takich osób to bajka. Zazwyczaj są nie tylko zadowolone z zatrudnienia, ale także z atmosfery, która w miejscu pracy panuje.

Jeżeli wszystko ze sobą współgra i pracownik czuje, że praca to jego drugi dom, wówczas jego efektywność zawodowa jest bardzo duża. Nie czując presji, jest bowiem w stanie wykonać wszystko o wiele szybciej i dokładniej, tym bardziej, że lubi swoje zajęcie i wykonanie skomplikowanego zadania zawodowego nie będzie stanowiło dla niego drogi przez mękę, a wręcz przeciwnie - samą przyjemność. Nauczy się przy tym czegoś nowego i to z dziedziny, którą przecież lubi. Takie osoby wykazują bardzo duży poziom zadowolenia ze swojego życia nie tylko zawodowego, ale i prywatnego. Samopoczucie z pracy przenoszą bowiem do domu.

Pozostaje jeszcze druga strona medalu. Osoby, które nie lubią swojej pracy. Tutaj wpływ miejsca zatrudnienia jest ewidentnie negatywny. Taki pracownik nie ma większych aspiracji zawodowych. Wychodzi z założenia, że nie ma sensu rozwijać się w dziedzinie, której i tak nie lubi. Poza tym efektywność jego pracy nie jest zbyt wysoka. Owszem wykona wszystkie podstawowe obowiązki, ale nic poza tym. Sfrustrowanie z miejsca pracy taka osoba będzie przenosiła do domu.
Narzekanie, mówienie ciągle o tym, jak to w pracy jest koszmarnie, odbije się negatywnie na wszystkich domownikach.

Nie jest to zbyt zdrowa sytuacja i z pewnością wymaga podjęcia konkretnych kroków. Warto wówczas pomyśleć o zmianie miejsca zatrudnienia na takie, które by nas zadowalało. Wiadomo, że w niektórych przypadkach nie jest to łatwe, ale warto spróbować chociażby ze względu na swoje zdrowie psychiczne.

Praca pracy nierówna, ale jej wpływ na pracownika jest ogromny. Grunt to odciąć się od życia zawodowego w czasie wolnym – jednak rzadko się to udaje.

Autor: Karolina Herbszt

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.