Facebook Google+ Twitter

Jak pracują ratownicy górniczy

Kierownik kopalnianej stacji ratowniczej, jego zastępcy, mechanicy sprzętu ratowniczego, ratownicy górniczy o różnych specjalnościach oraz specjaliści, to osoby tworzące odpowiednio wyposażoną kopalnianą stację ratownictwa górniczego.

Jak funkcjonuje system ratownictwa górniczego?

Ratownicy do akcji

W drużynie ratowniczej wydzielone są zastępy ratownicze, w skład którego wchodzi zastępowy i czterech ratowników. Jeden z nich pełni funkcję zastępcy zastępowego.
Drużyną ratowniczą kieruje kierownik kopalnianej stacji ratownictwa górniczego, powołany przez kierownika ruchu zakładu, spośród osób kierownictwa lub wyższego dozoru.

Kandydaci na ratowników i ratownicy przechodzą raz w roku specjalistyczne badania lekarskie w Ośrodku Badań Lekarskich przy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Celem jest określenie przede wszystkim wydolności organizmu i predyspozycji psychofizycznej ratowników. Liczebność i skład drużyny ratowniczej ustala kierownik ruchu zakładu (kopalni).

W 2002 roku kopalnia „Ziemowit”, należąca do Kompanii Węglowej posiadała drużynę ratowniczą, w skład której wchodziły zastępy ratownicze przewidziane do prac w wyrobiskach pionowych i o dużym nachyleniu. Coroczne ćwiczenia drużyny z Ziemowita przeprowadzane są w Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Tychach.
Tak w skrócie można opisać organizację pracy ratowników na przykładzie kopalni Ziemowit.
Podstawą prawną funkcjonowania służb ratowniczych w górnictwie, reguluje ustawa „Prawo geologiczne i górnicze” oraz akty wykonawcze do niej.
Opracowano na podstawie Kalendarza Górniczego Kopalni „Ziemowit” na 2002 rok, pod redakcją Alojzego Lysko.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.