Facebook Google+ Twitter

Jak prezydent Poznania prowadzi swoją kampanię wyborczą

Kampania przed wyborami samorządowymi w Poznaniu ruszyła pełną parą. Oznacza to, że na ulicach pojawiły się duże zdjęcia lokalnych polityków. Pewnym wyjątkiem jest jedynie urzędujący prezydent Ryszard Grobelny.

Plakaty wyborcze w Poznaniu. | Fot. Mateusz Puszczyński. Nie oznacza to bynajmniej, że Ryszard Grobelny nie oplakatował swoją twarzą na obowiązkowym niebieskim tle połowy miasta. Nie ma również mowy, żeby poniżej podobizny kandydata zabrakło jakiegoś krótkiego, wszystko i nic mówiącego hasła. Wszystko jest oczywiście zgodne z ogólnie przyjętym standardem prowadzenia kampanii. Urzędujący prezydent pokusił się jednak o delikatne wyjście poza utarty schemat.

Na dodatkowych plakatach pojawiły się mianowicie dumne hasła w rodzaju: „Poznań. Najniższe bezrobocie w Polsce” lub też „Najbardziej europejskie miasto w Polsce”. Wszystko to dużymi, białymi literami na niebieskim (a jakże) tle, widoczne z dużej odległości. Nieco mniej wyeksponowane są dodatkowe informacje objaśniające enigmatyczne hasła Komitetu Wyborczego Ryszarda Grobelnego.

Z marketingowego punktu widzenia jest to z pewnością strategia słuszna. Nikt przecież nie będzie się specjalnie zatrzymywał, po to, żeby przekonać się, cóż takiego bycie „najbardziej europejskim miastem w Polsce” w istocie oznacza. Jeśli jednak jakiś niedostatecznie zniechęcony polityką obywatel zechce na chwilkę przystanąć, jego głód informacji zostanie, przynajmniej częściowo, zaspokojony. Otóż „europejskość” Poznania to osiągnięcie najwyższego poparcia w referendum dla idei wstąpienia do UE wśród „najbardziej dynamicznych polskich metropolii”. O tym jak taką metropolię definiować, plakat niestety nas nie informuje.

W przypadku plakatu z bezrobociem, obok głównego hasła również widnieje dodatkowa informacja podana drobniejszym drukiem. Z danych GUS istotnie wynika, że mamy w Poznaniu najniższe bezrobocie w Polsc nie licząc Warszawy. Tak więc jesteśmy najlepsi, z tym że… nie jesteśmy. Chciałoby się przytoczyć stare powiedzenie, że statystyka nie kłamie, kłamią statystycy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

do MM - zgoda, ale z wymienionych państw żadne jeszcze parę-paręnaście lat nas nie wyprzedzą... Także Bułgaria, Rumunia. Natomiast wyprzedziły albo już są tuż-tuż: Łotwa, Estonia, Słowacja.
do D - istotnie, nie można w normalnym kraju wzbogacić się do kilku milardów zł bez przewału; że też jeszcze nie zamknięto K. A nazwisko g. kojarzy się ze starą słynną aferą (zbieg nazwisk).

Komentarz został ukrytyrozwiń

A ja sie tak zastanawiam - prócz wielu innych wymienionych, a niekoniecznie Pana Grobelnego, zasług dla Poznania jaka jest zasługa Pana Prezydenta, że Stary Browar to najlepsze centrum handlowe na świecie? Przecież tam gospodarzą Państwo Kulczykowie! Jedyną zasługą jaka mi na myśl przychodzi, to słynna afera ze sprzedażą gruntów. Zresztą - jak dla mnie, to nasz Prezydent jest jak chorągiewka na wietrze - mówi to, co mu wygodne w danej chwili i bardzo często zmienia swoje poglądy na różne sprawy (vide - sprawa ścieżek rowerowych - jest niby zagorzałym przeciwnikiem, bo to nieekonomiczne, a jednak zwolennikiem, bo go rowerzyści miejscy zaprosili kiedyś na rozpoczęcie sezonu).

Komentarz został ukrytyrozwiń

ale taka ejst prawda, że kraje które do tej pory wydawały się być dlaeko za nami w rozwoju, teraz zaczynaja nas wyprzedzać. smutne ale prawdziwe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby napisał, że Poznań ma mniejsze bezrobocie niż inne miasta to nie to samo, co drugie miejsce w Polsce...
Nie ma miesiąca, abym nie czytał, że Polska zajmuje ostatnie miejsce w Europie pod względem (i tu padają różne dyscypliny, np. *Polska jest jedynym krajem w E., w którym nie ma refundacji zapł. in vitro* - wierzcie w to?). A ja się wówczas pytam - a gdzie Białoruś, Albania, Serbia? Dziennikarze przesadzają z tym krakaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mógł po prostu napisać,że Poznań ma bardzo niskie bezrobocie w porównaniu z innymi miastami,czy coś w tym stylu.I tak wypromowałby się w ten sposób.
A jak ktoś się zastanowi dokładnie nad treścią plakatu dojdzie do wniosku,iż kandydat coś kręci,manipuluje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.