Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2989 miejsce

Jak problem uchodźców wpływa na sytuację gospodarczą UE?

Problem napływających do Europy uchodźców ma nie tylko wymiar społeczno-polityczny. Decyzje poszczególnych państw odnośnie liczby przyjmowanych imigrantów mogą realnie wpłynąć na ich sytuację gospodarczą.

Uchodźcy podzielili kraje należące do Unii Europejskiej. Jedne z nich decydują się na przyjmowanie dużych rzeszy imigrantów, a inne (w tym Polska) wzbraniają się przed tym rozwiązaniem. Duży wpływ na decyzje polityków mają nastroje społeczne panujące w ich krajach. W oczach wielu ludzi uchodźcy stanowią zagrożenie nie tylko pod względem światopoglądowym, ponieważ mogą rozpowszechnić islam w państwach Unii Europejskiej, ale też z uwagi na dostępne miejsca pracy oraz zapewnianą im opiekę socjalną, które (zdaniem społeczeństwa) nie powinny być im zapewnione.

Jak podaje portal StrefaWalut, kroki podjęte przez naszych polityków mogą negatywnie odbić się na polskiej sytuacji gospodarczej. Unia Europejska, zrażona forsowaniem przez Polskę niskich limitów przyjmowanych uchodźców, może obniżyć dotacje w najbliższych latach. Takie posunięcie odstraszyłoby wielu zagranicznych inwestorów, którzy planują ulokowanie swojego kapitału w naszym kraju. Sytuacja podobnie wygląda w przypadku innych państw, które wzbraniają się przed przyjęciem imigrantów w swoich granicach.

Nie chodzi tutaj jedynie o polepszenie stosunków na linii Warszawa-Bruksela. Jak pokazują wcześniejsze raporty, inwestycje poczynione w związku z przyjęciem imigrantów najczęściej zwracają się w postaci spłacanych przez nich podatków oraz składek socjalnych. Stanowiliby oni również rozwiązanie dla starzejącego się polskiego społeczeństwa, ponieważ w najbliższym czasie Polska będzie posiadać duży niedobór siły roboczej, a uchodźcy mogliby załagodzić skutki tego problemu. Nie można jednak stwierdzić, że obecna fala imigrantów rzeczywiście podejmie się pracy od razu po osiedleniu się w krajach europejskich. Biorąc pod uwagę fakt, że ich celem stają się państwa o bardzo dobrej opiece socjalnej można przypuszczać, że nie będą oni chętni do podejmowania pracy u europejskich przedsiębiorców.

Kolejnym elementem, który może wpłynąć na sytuację Europy względem problemu uchodźców, są nastroje społeczne. Wielu obywateli różnych państw UE sprzeciwia się napływowi imigrantów z Bliskiego Wschodu. Zwiększenie limitów przyjmowanych przez poszczególne kraje uchodźców może spowodować masowe protesty, a nawet zamieszki. Taki stan rzeczy z pewnością odstraszy inwestorów, co odbije się negatywnie na sytuacji całej europejskiej gospodarki i obniżenie wartości nie tylko złotego, ale również euro.

Obecnie, Polska ma przyjąć 12 tysięcy uchodźców, ale limit może zostać zwiększony w najbliższym czasie. Do Unii Europejskiej napływa coraz więcej imigrantów, a sytuacja na całym kontynencie (biorąc również pod uwagę obecną sytuację na Ukrainie) jest bardzo niepewna. O tym, jak odbije się ona na gospodarce Polski oraz innych krajów Europy, dowiemy się w najbliższych miesiącach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.