Facebook Google+ Twitter

Jak promować ekologię w mieście?

Współautorzy: Barbara Podgórska

Można skutecznie rozwijać zainteresowanie przyrodą i kształtować proekologiczne postawy młodzieży szkolnej. Udowadnia to publikacja Stowarzyszenia Ziemia i My - Centrum Edukacji Ekologicznej w Dąbrowie Górniczej.

 / Fot. skan Adam K. PodgórskiJesienią 2011 roku stowarzyszenie wydało książkę zatytułowaną:
"Ekologia w mieście – zostań młodym badaczem przyrody. Prace konkursowe”, która ukazała się dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Zamieszczone w książce prace są pokłosiem konkursu stanowiącego element p większego projektu edukacyjno-ekologicznego „Ekologia w mieście – program odkrywania i rozwijania talentów naukowych wśród dzieci i młodzieży”.

W projekcie uczestniczyły szkoły z 10 województw, a wpłynęło 120 prac z trzech kategoriach: ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich.
Zadaniem uczestników było wykonanie samodzielnej pracy badawczej, dokumentującej stan środowiska, wybranego ekosystemu w okolicy.
Komisja konkursowa za najważniejsze kryterium ocenne uznawała samodzielność pracy.

Publikacja zawiera 28 najciekawszych prac. Ich tematyka jest niezwykle różnorodna i intrygująca. Wymieńmy dla przykładu: Marta Chamera i Katarzyna
Król: Ziarnopłon, fiołki, mrówki i spaliny; Kamil Bykowski i Kordian Rogalski: Hałda skały płonej KWK „Piast” w Bieruniu i okolice – efekty rekultywacji;
Barbara Nowacka: Wpływ ruchu drogowego na stan wybranych elementów biotopu i biocenozy przydrożnego stawu w Piekarach Śląskich.

Wszystkie prace są ilustrowane zdjęciami, mapkami, wykresami. Udowadniają, że młodzież mamy mądrą i zdolną. Książka powinna trafić do bibliotek we wszystkich szkołach. Szkoda, że pieniędzy starczyło jedynie na wydrukowanie 500 egzemplarzy.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Grażyna Morcinek-Kalita
  • Grażyna Morcinek-Kalita
  • 03.01.2012 17:00

Cieszę się, że doceniono tę publikację. Można ją jeszcze otrzymać nieodpłatnie w siedzibie stowarzyszenia. Chętnie prześlemy ją do bibliotek, które wyrażą takie zainteresowanie. Chcemy , aby ten niewielki nakład trafił do naprawdę zainteresowanych. Zapraszamy też do śledzenia informacji o działalności Stowarzyszenia na stronie internetowej www.ziemiaimy.org.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat bardzo ważny zauważony i upubliczniony. Czy tylko na W24?
Bardzo dobrze, że młodzież i w tych sprawach przejawia aktywność.
Ekologia jak zwykle nie jest traktowana z należną jej uwagą i brak pieniędzy nawet na popularyzację tego co młodzież opracowała w tym temacie. Powinno to być jakimś przykładem dla innych młodych, a będzie jak zwykle.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.