Facebook Google+ Twitter

Jak przebiegały obchody Święta Wojska Polskiego w Warszawie

Z okazji Święta Wojska Polskiego, w Warszawie odbyły się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Później ulicami Warszawy przeszła wojskowa defilada. Oficjalnym obchodom państwowym towarzyszyła antywojenna pikieta zorganizowana przez lewicową organizację - "Młodzi Socjaliści".

Dzisiejsze uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Modlono się w intencji pokoju na Kaukazie. Ceremonii przewodził biskup polowy Wojska Polskiego - Tadeusz Płoski. W wydarzeniu uczestniczyli kombatanci,  / Fot. autoroficerowie i harcerze oraz przedstawiciele władz - wicepremier Grzegorz Schetyna i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysław Stasiak, minister obrony narodowej Bogdan Klich oraz przedstawiciele Litwy, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Słowacji.

 / Fot. autorPo mszy prezydent wręczył nominacje generalskie. Podczas przemówienia powiedział m.in.: "autorem zwycięstwa sprzed 88 lat był największy polski bohater XX wieku - Józef Piłsudski".

Uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza pododdziałów Wojska Polskiego reprezentujących Rodzaje Sił Zbrojnych, Okręgi Wojskowe i Żandarmerię Wojskową zaczęła się o 12, na Placu Piłsudskiego. W uroczystości wzięli udział Prezydent RP Lech Kaczyński, wicepremier Waldemar Pawlak, przedstawiciele Senatu, marszałek Bogdan Borusewicz, wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński, wicepremier Waldemar Pawlak i ministrowie Radosław Sikorski oraz Bogdan Klich. Po przybyciu prezydenta Lecha Kaczyńskiego podniesiona została flaga i odegrany hymn państwowy. Przy potężnej ulewie odczytano Apel Poległych.

W okolicznościowym przemówieniu Zwierzchnik Sił Zbrojnych mówił o żołnierzach: - Możemy się wami chwalić i chwalimy się!. - Na armii nie wolno oszczędzać - dodał. Nawiązując do reformy WP zaznaczył: - Polska  / Fot. autorarmia może być zawodowa, ale musi spełniać standardy europejskie i czynić z Polskę równą krajom zachodnim." Prezydent Kaczyński stwierdził, że bezpieczeństwo państwa zależy od sojuszu z najsilniejszym sojusznikiem, czyli USA. Na zakończenie przedstawiciele władz złożyli wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Uroczystości przeniosły się do Alei Ujazdowskich, a konkretnie na Plac na Rozdrożu. To miejsce obrano na  / Fot. autorpoczątek defilady. Niestety "z powodu złych warunków atmosferycznych pokazy maszyn lotniczych zostały odwołane" - poinformowali organizatorzy. - Buuuu - rozległ się przeraźliwy jęk tuż obok. Zawodu nie krył pan Jacek z Warszawy. - Bardzo chciałem żeby ten brzdąc [wskazuje na swoje dziecko - przyp. red.] zobaczył F16, marzę aby mój syn został pilotem - powiedział mi mężczyzna. Wśród maszerujących żołnierzy było również kilka kobiet. - Patrz, patrz na tę blondynę na końcu! - usłyszałem w tłumie.

Więcej o zaprezentowanym podczas defilady sprzęcie

Pikieta Młodych Socjalistów

Defilada jeszcze się dobrze nie skończyła, gdy z Placu na Rozdrożu do uszu warszawiaków dobiegać zaczęły ciężkie brzmienia zespołów  / Fot. autormetalowych. Muzykę puszczali członkowie organizacji "Młodzi Socjaliści". To była część ich antywojennego happeningu. Młodzi mieli ze sobą transparenty, na których można było przeczytać: "Nie chcemy być tarczą USA". Działacze rozdawali przechodniom ulotki. - To jedna wielka porażka pokazywać parę czołgów i udawać, że nasze wojsko coś znaczy. Jest to raczej leczenie  / Fot. autorkompleksów Kaczyńskiego - śmieje się Andrzej Skiba z "Młodych Socjalistów".

Członkowie organizacji są przeciwnikami konfliktów zbrojnych. Dla nich budowa tarczy antyrakietowej to kolejny wyścig zbrojeń. - Ta tarcza ma chronić wyłącznie USA i Kanadę. Z przyczyn technicznych jest dla Polski nic nie warta. Do tego teren gdzie będzie  / Fot. autorumieszczona baza zostanie wyłączony spod jurysdykcji Polski, to wbrew konstytucji! - krzyczy Andrzej. "Młodzi Socjaliści" zarzekają się, że obecnie nie jest możliwa jakakolwiek agresja na Polskę, a budowa tarczy przyniesie tylko straty w stosunkach z zagranicą. - Naszą obronność powinniśmy oprzeć na Unii Europejskiej - kończy Skiba.

Zobacz także:

Warszawę opanowali wojskowi
Defilada Wojska Polskiego w Warszawie
Czołgiem przez stolicę
Obchody Święta Wojska Polskiego w Sieradzu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

+ dobra robota

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus +, za włożenie wiele wysiłku w ten materiał :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.