Facebook Google+ Twitter

Jak "Przeczekać ten dzień" i nie zwariować?

Co by się stało, gdybyśmy poznali datę własnej śmierci? Co byśmy zrobili z tą wiedzą? I co by się zmieniło w naszym życiu? Podobne pytania stawia Anna Maria Jaśkiewicz, autorka powieści "Przeczekać ten dzień".

okładka / Fot. wydawnictwo PromicŚmierć towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, budzi strach i powoduje cierpienie. Jest także największą tajemnicą istnienia. Nie wiadomo, kiedy przyjdzie nasz czas ani co czeka nas po tamtej stronie. Jedno jest pewne statystyki nie kłamią. Na jednego człowieka przypada zawsze jedna śmierć. Każdego to spotyka. Prędzej czy później. Jest, niestety elementem naszej codzienności.

"Przeczekać ten dzień" opisuje kilka, być może ostatnich, dni z życia Karola, mężczyzny w średnim wieku, który czuje się niezwykle samotny. Jest on nauczycielem języka polskiego i stara się zarazić swoich uczniów miłością do literatury, niczym John Keating ze "Stowarzyszenia umarłych poetów".

Pewnego dnia Karol gubi swój nieodzowny kalendarz, a gdy go odnajduje, z przerażeniem dostrzega w nim wpis, który zmienia wszystko. Bowiem, ktoś zapisał jego datę śmierci, zaplanowaną na najbliższy piątek... Choć może to być tylko głupi żart, Karol zaczyna analizować swoje życie, chce rozliczyć się z przeszłością, pozamykać niedokończone sprawy.

Choć Jaśkiewicz porusza w swojej powieści dość trudny temat, robi to z niezwykłą lekkością. Młoda pisarka ma dojrzały styl, który urzeka czytelnika od pierwszych stron. Bardzo podobały mi się rozważania filozoficzno-teologiczne dotyczące śmierci i grzechu pierworodnego. Widać, że autorka przemyślała swoją powieść w najdrobniejszych szczegółach i się do niej należycie przygotowała.

Powieść czyta się szybko dzięki ciekawej fabule i krótkim podrozdziałom. Autorka zastosowała narrację pierwszoosobową - możemy zobaczyć bieżące wydarzenia oczami Karola, poznać jego myśli, poczuć jego lęk i żal z powodu prawdopodobnie zbliżającej się śmierci. Czytelnik zaczyna po cichu kibicować bohaterowi, by uniknął smutnego losu. Ale czy jest to możliwe? Tego oczywiście nie zdradzę. Napiszę jedynie, że zakończenie jest zaskakujące i skłania do refleksji. Na pewno jest to warta uwagi i ambitna lektura, którą polecam każdemu bez wyjątku.

Anna Maria Jaśkiewicz do niedawna była uczennicą liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Jest laureatką Yale Book Award i zwyciężczynią XXXV Olimpiady z Języka Francuskiego. "Przeczekać ten dzień" to jej debiut literacki - jakże udany. Miejmy nadzieję, że na tej powieści nie poprzestanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.