Facebook Google+ Twitter

Jak przed stu laty. Ogród Krasińskich w Warszawie czeka rewaloryzacja

W tym roku rozpocznie rekonstrukcja historycznego założenia parkowego. Ogród Krasińskich powróci do kształtu z przełomu XIX i XX wieku. O wyglądzie nowszej, powojennej części parku zdecydują natomiast warszawiacy. W środę 2 marca odbędzie się spotkanie mieszkańców miasta z przedstawicielami Zarządu Terenów Publicznych.

Przedwojenna pocztówka z widokiem Ogrodu Krasińskich / Fot. autor nieznany, domena publiczna, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Krasinskich_5_11.jpg&filetimestamp=20051231183751Ogród Krasińskich powstał w XVII wieku jako część założenia parkowo-pałacowego. Udostępniony w kolejnym stuleciu publiczności, przechodził kolejne przekształcenia. W ostatniej dekadzie XIX wieku Franciszek Szanior, główny ogrodnik Warszawy, twórca m.in. parków Ujazdowskiego i Skaryszewskiego, nadał mu charakter krajobrazowy, w najbliższym otoczeniu Pałacu Rzeczypospolitej zachowujący jednak pewne cechy dawnego założenia barokowego.

W tym roku Zarząd Terenów Publicznych rozpocznie wieloetapową rewaloryzację parku, mającą przywrócić mu postać sprzed stu lat - taką, jaką uzyskał wskutek działalności Szaniora. Jak informuje ratusz, prace obejmą pielęgnację i uzupełnienia nasadzeń oraz remonty i przekształcenia układu alejek, oświetlenia i elementów małej architektury. Wiele uwagi projektanci remontu poświęcą kaskadzie, stawowi i fontannie.

Ogród Krasińskich w Warszawie - widok współczesny / Fot. DocentX, Creatice Commons 3.0, http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Warsaw3oi.jpg&filetimestamp=20060924230809Interesującą ciekawostką ma być rekonstrukcja XIX-wiecznego placu zabaw, założonego na planie trójliścia, izolowanego od kompozycji parkowej żywopłotem. Istniejące urządzenie placu zabaw może zostać przeniesione w rejon ulicy Barokowej. O kształcie tej części parku zdecydują jednak sami warszawiacy, których ZTP zaprasza do udziału w konsultacjach. Uwagi do projektu rewaloryzacji parku można zgłaszać na stronie konsultacje.um.warszawa.pl. Wśród propozycji dotąd pojawił się m.in. pomysł urządzenia terenów piknikowych, znanych m.in. z Ogrodu Luksemburskiego w Paryżu, oraz dawnego, żeliwnego ogrodzenia parku.

Przedstawiciele Zarządu Terenów Publicznych odniosą się do tych głosów podczas spotkania z mieszkańcami, które odbędzie się w środę 2 marca o godz. 17.30 w sali odczytowej Państwowego Muzeum Archeologicznego przy ul. Długiej 52 oraz w raporcie opublikowanym na stronie ratusza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.