Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6221 miejsce

Jak przedłużyć życie swoich książek?

Książki zrobione są z materiału podatnego na uszkodzenia. Wystarczy chwila nieuwagi, by zniszczyć skarby literatury. Jeśli jednak zastosujesz się do "Przykazań Introligatora", na pewno przez wiele lat cieszyć się będziesz swoim księgozbiorem.

prawidłowe trzymanie książki / Fot. Małgorzata Michnowicz

Po pierwsze – czytanie


Książki najbardziej zużywają się podczas czytania. Jest kilka zasad, które pomogą w utrzymaniu księgozbioru w dobrym stanie, przez długie lata.
To, w jaki sposób trzymamy książkę, ma bardzo duże znaczenie. Do podtrzymywania jej powinno się używać obu rąk. Chwytając wolumin jedną dłonią, możemy przez zbyt duży nacisk uszkodzić dół grzbietu.
Najbardziej szkodliwe dla książki jest wywrócenie jej o 360 stopni, okładkami do siebie. Powoduje to pękanie grzbietu lub jego wynaturzenie (grzbiet robi się wklęsły). Po takim użytkowaniu papier jest powyginany i nie najlepiej się prezentuje. Takie egzemplarze bardzo często usuwane są nawet z bibliotek, bo nikt nie chce ich wypożyczać. nieprawidłowe trzymanie książki / Fot. Małgorzata Michnowicz

Po drugie – przechowywanie


Ustawienie książki na półce ma również duże znaczenie. Położenie jej na jednej z okładek może mieć katastrofalne skutki. Zbyt duży dostęp powietrza, bądź też nacisk innych np. mniejszych książek, to dla starych egzemplarzy czynniki niemal zabójcze. Idealnym położeniem dla księgozbioru jest ustawienie pionowe w szczelnym uścisku. Warto także postawić na końcu coś ciężkiego, by woluminy się nie przewracały. Nie powinno się natomiast podtrzymywać ich innymi lekturami ustawionymi na skos, bo te się wykrzywiają.wywrócona książka o 360 stopni / Fot. Małgorzata Michnowicz
Nasze regały z książkami powinny być ustawione w przewiewnym pomieszczeniu, ale nie przy oknie ani grzejnikach.

książka po usunięciu taśmy klejącej / Fot. Małgorzata Michnowicz

Po trzecie – taśma klejąca


Będę o tym mówić przy każdej sposobności, gdyż taśma klejąca jest zabójcza dla druku i papieru. Ten wynalazek XX wieku, po wielu latach żółknie, a klej tak głęboko wchodzi w reakcje z papierem, że po jej usunięciu zobaczyć można zamiast papieru przezroczystą warstwę kleju, przez który prześwituje druk z drugiej strony. Wygląda to trochę tak jak folia do rzutników, tyle, że zadrukowana po obu stronach.

Po czwarte – naprawa


Pamiętaj, że każdą książkę da się naprawić - trzeba tylko wiedzieć, jak. W tym pomoże ci ten artykuł. Jeśli nie potrafisz sobie poradzić, a zależy ci na naprawie danej książki, zwróć się do introligatora, on na pewno pomoże.

Po piąte – pożyczanie

nieprawidłowe ustawienie książek na półkach / Fot. Małgorzata Michnowicz
Jeśli chcesz pożyczyć komuś jedną ze swoich książek, zastanów się najpierw, czy jest to właściwa osoba. Nie chodzi mi oczywiście o to, by być samolubnym, a jedynie o to, by zaoszczędzić sobie nerwów. Wiem, że niestety wiele osób nie potrafi dbać o książki, a późniejsze tłumaczenie takiemu delikwentowi, że zniszczył nam ulubioną pozycję, bywa poniżające i wzbudza niepotrzebne emocje. Dla miłośnika literatury każdy egzemplarz to skarb, ale nie wszyscy podzielają takie zamiłowanie.

Po szóste – w razie wypadku


prawidłowe ustawienie na półkach / Fot. Małgorzata MichnowiczRóżne sytuacje zdarzają się w życiu, wystarczy chwila nieuwagi, by uszkodzić książkę. Zabieranie lektur na plażę nie jest wskazane, bo jest tam bardzo dużo wilgoci. Uwierzcie, że w wielu naprawianych przeze mnie egzemplarzach, było tyle piasku, że można by usypać piaskownicę.
Najgroźniejsze jest jednak czytanie w wannie. To bardzo relaksująca czynność, jednak stwarza zagrożenie, że "przez przypadek" książka nam się utopi. Należy ją oczywiście wysuszyć - ale nie przy użyciu suszarki do włosów. Nie radzę także kłaść książki na kaloryferze. Pod wpływem gwałtownego ciepłego powietrza kartki, odkształcą się, a tom zacznie wyglądać jak napuszony paw, czy wachlarz. Stronice należy poprzekładać papierem np. z gazet. Należy jednak pamiętać, że nie każda gazeta się nadaje. Pod wpływem wilgoci w niektórych periodykach może rozpuścić się farba drukarska.
Przygotowaną w ten sposób książkę należy przycisnąć czymś bardzo ciężkim i pozostawić w przewiewnym pomieszczeniu (ale nie na balkonie). Trzeba pamiętać, by papier wymieniać codziennie, bo inaczej wolumin będzie schnąć bardzo długo i niestety końcowy efekt będzie marny. Jest to czasochłonne zajęcie, ale to jedyny znany mi sposób na uratowanie ulubionej lektury.

Prośba


Nie jest to już zasada introligatorska, a moja własna prośba do wszystkich - przede wszystkim do uczniów i studentów. Nie zaginajcie rogów w książkach, bo łamiecie papier, który potem trudno odbudować (jest to prawie niemożliwe) lub zastąpić. Gdy wybieracie się do punktu ksero, bo potrzebujecie materiałów do pracy, zapisujcie potrzebne wam strony na kawałku jakiegoś papieru - nie zaginajcie kartek! Praca będzie milsza i dla pracownika ksero i dla książki, dla której kserowanie i tak już jest ciężkim przeżyciem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

potrzebny tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo bardzo pouczające i porządkujące, zasłużony +

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawe

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ ;-) !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja stron do ksero nie zaginam. Z prostej przyczyny - niestety albo -stety - zazwyczaj kserować trzeba całość..:| +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maciek mam nową fankę :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Absolutnie potrzebne. Przeczytałem z zapałem. Tym bardziej, że od kilku miesięcy poświęcam się nowej pasji. Zaczynam gromadzić księgozbiór starych książek podróżniczych i geograficznych, atlasów i map. Skoro to ma być udana inwestycja muszę odpowiednio sie z nią obchodzić.

Komentarz został ukrytyrozwiń

jest ok ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ wiesz za co;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) No Gosiu... bardzło ładnie i ciekawie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.