Facebook Google+ Twitter

"Jak przekręcać i przeklinać" - humorystyczny poradnik dla dzieci

"Jak przekręcać i przeklinać" Michała Rusinka to zbiór wierszyków ułożonych na podstawie zabawnych słów wymyślanych przez dzieci.

okładka / Fot. Znak"Jak przekręcać i przeklinać" to nowe wydanie dwóch osobnych książek "Jak robić przekręty. Poradnik dla dzieci" i "Jak przeklinać? Poradnik dla dzieci". Dodano do niego 10 niepublikowanych wierszyków.

Zbiór ten został podzielony na dwie części. W pierwszej znalazły się wiersze Michała Rusinka zawierające słowa przekręcane przez dzieci, zaś w drugiej - "przekleństwa" przez nie wymyślane.

Michał Rusinek sprytnie wykorzystał słowa wymyślone przez najmłodszych i stworzył z nich wierszyki. Autor wykazał się przy tym poczuciem humoru i pomysłowością w wyjaśnianiu pochodzenia tych dziwnych tworów. Oto najlepszy przykład:

Świat, zwłaszcza na wiosnę,
pełen jest pięknych LIPANÓW
i tylko nie wiem, dlaczego
dziwi to panie i panów.
Patrzą, i patrzą i patrzą
z niedowierzaniem w oku.
A przecież jest tu-lipan
tam-lipan i wszędzie wokół.


Jak widać, dzieci mają niezwykłe pomysły, jeśli chodzi o słowotwórstwo. Ich neologizmów nie powstydziłby się nawet Bolesław Leśmian. Dzieci tworzą dziwne kompilacje słów, m.in. pomindorki (zamiast pomidorki), giełda starości (zamiast giełda staroci), przestawiają litery, m.in. wly (zamiast lwy), ciopąg (zamiast pociąg) oraz zabawnie odmieniają czasowniki, np. ją (zamiast jedzą), jestą (zamiast są).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.