Facebook Google+ Twitter

Jak przetrwać kryzys?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-08-24 07:58

22 sierpnia 2009 roku weszła w życie ustawa z dnia 1 lipca 2009 roku o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców.

 / Fot. PAP/Andreas GebertCelem ustawy jest przede wszystkim pomoc przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji, a przez takie działanie, zmniejszenie bezrobocia. Jakie konkretnie rozwiązania wprowadza ustawa? Przede wszystkim uelastycznienie czasu pracy pracowników. Będzie to możliwe poprzez wydłużenie do dwunastu miesięcy okresu rozliczeniowego.

Oprócz tego, pracodawca będzie mógł zmniejszyć wymiar czasu pracy pracownika nawet o połowę i zmniejszyć mu w takim wypadku wynagrodzenie – proporcjonalnie do wprowadzonej zmiany. Zmiana taka nie będzie mogła jednak trwać więcej niż 6 miesięcy.

Przedsiębiorca będzie mógł również skorzystać z tzw. postojowego. W tym czasie (nieprzekraczającym 6 miesięcy) będzie mógł zwolnić pracowników z obowiązku świadczenia pracy. Pozostaną oni w gotowości do jej świadczenia. Pracownik będzie miał w tym okresie zagwarantowaną pensję w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia (dla pełnego etatu). Jego część będzie pokrywana przez państwo.

Jeżeli chodzi o wprowadzone propozycje w odniesieniu do przeciętnego obywatela, to najbardziej odczuwalna dla niego może być zmiana, polegający na ograniczeniu trwania umów na czas określony maksymalnie do 2 lat (jednej umowy lub kilku umów z tym samym pracodawcą, jeżeli nie występowała między nimi przerwa dłuższa niż 3 miesiące). Zniesiony został przepis mówiący o tym, że trzecia umowa o pracę na czas określony z mocy praca staje się umową na czas nieokreślony. W mojej ocenie, aktualne zapisy są jednak bardziej korzystne, ponieważ po 2 latach pracodawca nie będzie miał wyjścia jak podpisanie umowy na czas nieokreślony. Wcześniej mógł podpisywać kilkuletnie umowy na czas określony i w ten sposób korzystać z krótkiego okresu wypowiedzenia i możliwości wypowiedzenia umowy bez podania przyczyny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.