Facebook Google+ Twitter

Jak przetrwać w mieście w takie upały? Survival!

Zdaje się, że odpowiedź na pytanie postawione w tytule mają już organizatorzy piątej edycji Przeglądu Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach SURVIVAL. Przez dwa najbliższe, upalne dni, będą nas zaskakiwać... sztuką!

Upał jak w lipcu. Wracam rowerem z pracy, najpierw przez ulicę Szewską. Jest ona wprawdzie przyjaźniejsza dla jednośladów niż jeszcze rok temu, ale wciąż cykliści nie mogą się tu czuć pewnie, bo chamy w polerowanych furach potrafią zignorować każdy znak drogowy, a już że rower ma pierwszeństwo – to się nie mieści im w głowach! Po chwili widzę, że działa już nowa fontanna naprzeciwko kościoła św. Marii Magdaleny. Domyślam się, że ze swoimi piłkami w czterech narożnikach może stać się symbolem EURO 2012. Cały plac przed kościołem zmienił się po remoncie nie do poznania...

Nowa fontanna przed kościołem św. Marii Magdaleny. / Fot. Adam DeglerChwila wytchnienia przy wodnej atrakcji nie daje jednak całkiem zapomnieć, że na „placu budowy Jej widok działa orzeźwiająco w takie dni. / Fot. Adam Deglerspołeczeństwa nieograniczonego dobrobytu, nieograniczonej konsumpcji i nieograniczenie niewymagającej i ogłupiającej kultury masowej” musi się znaleźć miejsce dla ludzi ufających pedałom, a nie koniom mechanicznym.

Zastanawiacie się skąd powyższy cytat? Pochodzi on ze strony internetowej pierwszej edycji SURVIVALU. W tym roku patronat nad piątą edycją Przeglądu Młodej Sztuki w Ekstremalnych Warunkach SURVIVAL objęli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz JM Rektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Trudno więc spodziewać się równie radośnie radykalnych deklaracji, co cztery lata temu. Idea wyraża się teraz w słowach: „prezentowanie twórczości reagującej na współczesność – na rzeczywistość kultury masowej i konsumpcyjnej – wykorzystywanie do tego przestrzeni publicznej”. A tą przestrzenią będzie w weekend plac Teatralny i jego bezpośrednie otoczenie. Tak się składa, że moja droga z pracy do domu właśnie przez sam środek tego placu przebiega.

Tak jadąc sobie, co widzę? Na każdej lampie kartki z cytatem „Zabijcie wszystkich, Bóg rozpozna swoich”, wypowiedziane ponoć przez legata papieskiego Arnalda Amarlyka przed rzezią dokonaną przez Krzyżowców w Beziers w 1209 r. Na chodnikach dwudziestopięciopolowe szachownice. A dalej stoi furgonetka. Kręci się przy niej dwóch facetów, drzwi do części tylnej są odsunięte. Przejeżdżam, zaglądam, a tam leży blok kamienny, czy też jakaś imitacja, a na nim napis: „Pierwsza polska rzeźba samozarabiająca”. To element nowej rzeźby Tomasza Opanii.

Fragment rzeźby samozarabiającej. / Fot. Adam Degler– Panowie, tu się będzie wrzucać pieniądze? – pytam, wskazując na urządzenie przypominające Przymiarki do montażu rzeźby, na pierwszym planie jedna z wielu kartek na słupach na pl. Teatralnym. / Fot. Adam Deglerparkomat, przygotowane już na osadzenie na nim kamiennego bloku. Dowiaduję się, że tak, ale niestety dwóch panów musi jechać gdzieś-tam po coś i nie będzie mi dane zobaczyć podniosłego wydarzenia instalacji rzeźby na monety.

Do wzięcia udziału w Festiwalu organizatorzy, Fundacja Art. Transparent i Galeria !Sputnik, zaprosili wielu artystów. Różne obiekty znajdą się w budynku Wrocławskiego Centrum SPA, w okolicy Hotelu Monopol, w portyku Opery, na wysepce między Operą, pl. Teatralnym i ul. Świdnicką, na chodniku przy ul. Bożego Ciała, w fosie na terenie Parku im. Mikołaja Kopernika i w innych miejscach parku. Szykuje się gorący sezon we wrocławskiej kulturze. Dla mnie bomba.

Więcej na temat Festiwalu dowiecie się na tej stronie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Artykuł jest super i sam temat mi się podoba. Bardzo pomysłowe =]

Komentarz został ukrytyrozwiń

super, plus :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Dla mnie też bomba Adamie, szczególnie ta rzeźba samozarabiająca. Muszę tematem zainteresować mojego syna ... rzeźbiarza :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fantastyczne! I smaczne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy jakiś polski termin przychodzi do głowy zamiast survival?
*o element nowej rzeźby Tomasza Opanii.* jedno czy dwa i na końcu? Jak Gdyni czy jak Kalifornii?
* plac Teatralny * - poprawnie, ale czy nie ładniej wyglądałoby *Plac Teatralny*?
Plus za zroszenie artykułęm...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.