Facebook Google+ Twitter

Jak przygotować się do wyprawy rowerowej?

Jura Marathon już za tydzień. Jak przygotować się do rowerowej wyprawy? Rozmowa o kolarstwie z zabrzaninem, Janem Polusem, który w przyszłą sobotę podejmie się pokonania 180 km trasy wyznaczonej wzdłuż Szlaku Orlich Gniazd.

Może pan polecić czytelnikom Wiadomości24.pl jakieś specjalne trasy, na których warto jeździć rowerem? Zdjęcie z wyprawy do źródeł rzeki Kłodnicy. / Fot. www.johanbiker.republika.pl
– Zapewniam, że w każdej okolicy znajdzie się fajne miejsce, by pojeździć na rowerze. Moją ulubiona trasą jest szlak, nad którym pracowałem dwa lata, z Makoszów nad Zalew Chechło cały czas lasem. Z tras oznakowanych polecam szlak czerwony z Katowic do Pszczyny czy z Gliwic do Rud Wielkich. Szlaki te prowadzą lasami i bezdrożami, a ponadto pokazują, że Śląsk jest bardzo zielony. Polecam kupić sobie mapę turystyczną okolicy, po której chcemy pojeździć. Łącząc szlaki piesze z rowerowymi można tworzyć mnóstwo swoich tras.

Opowie nam pan coś o swoich rowerowych wyprawach? Woli pan jeździć samotnie czy z innymi kolarzami?
Zdjęcie z Valden wykonane podczas samotnej wyprawy rowerowej. / Fot. www.johanbiker.republika.pl
– Kiedyś jeździłem sam, błądziłem po lasach - jest się wtedy niezależnym i ma się czas na przemyślenia. Samotnie byłem nad Bałtykiem i Adriatykiem. Na Ukrainie nad morzem Czarnym z dwójką kolegów. Dookoła Tatr i Babiej góry, w Pradze i na innych wycieczkach z grupą Leonteam, czyli grupą zapaleńców, którzy układają plan trasy i po prostu jadą. W tym roku wybieram się do Szczecina wzdłuż Odry. Jeździ tamtędy mało ludzi, a po drodze można natknąć się na wiele pięknych miejsc. Dodam, że trasę tę przejadę od źródeł Kłodnicy. Warto wybrać się na wyprawę, na początek polecam pojechać nad Bałtyk - oczywiście bocznymi drogami.

Czy pamięta pan może jakiś ciekawy incydent, który wydarzył się podczas podróżowania rowerem?
– Jadąc do Włoch w Austrii w jakimś miasteczku odpoczywałem na rynku. Po pewnym czasie ruszyłem dalej - jakie było moje przerażenie, kiedy po ok. 2 km zorientowałem się, że zapomniałem plecaka z całym dobytkiem i kartami kredytowymi. Z duszą na ramieniu wróciłem. Plecak na szczęście był nietknięty, mimo że w okolicy było dużo ludzi.

Przejeżdżając 6 -10 tysięcy kilometrów rocznie niezbędny jest dobry sprzęt. Jaki rower najlepiej kupić? Czy warto zainwestować w dobry rower, nawet jeśli ktoś nie pokonuje takich dystansów?
– Myślę, że przy dzisiejszej walce o klienta przez sklepy rowerowe wydając 1000 zł możemy spać spokojnie i nie martwić się, że nam na pierwszej przejażdżce odpadną pedały (widziałem taki przypadek!).

Czy któraś z nagród, które zdobył pan podczas ostatnich siedmiu lat jest dla pana szczególnie ważna?
– Lubię tą adrenalinę, która wytwarza się podczas wyścigów rowerowych – wtedy nie myślę o nagrodach. Najcenniejsze jest dla mnie trzecie miejsce w wyścigu o mistrzostwo Rudy Śląskiej.

Jak wyglądają przygotowania do takiego rajdu jak Jura Marathon?
– Trzeba dużo jeździć w terenie, długie dystanse w różnych warunkach pogodowych. Należy dobrze przygotować rower - odpowiednie opony, sprawdzić napęd, stan linek, felg itp. Najlepiej dać rower do przeglądu. Główna zasada to nie wymieniać nic dzień przed wyjazdem.Zdjęcie zrobione przy zamku w Leszczycy. / Fot. www.johanbiker.republika.pl

Jak ocenia pan trasę, którą organizatorzy wytyczyli przez Jurę Krakowsko-Częstochowską?
– Uważam, że to przepiękna trasa pod każdym względem. Zależy jak chce się ją potraktować. Jeśli ktoś chce się ścigać, to jest morderczo ciężka, szczególnie jak pada albo jest gorąco. Natomiast jeśli ktoś chce ja przejechać turystycznie, to jest piękna: widoki, zabytki… a przy okazji uczy podstaw techniki jazdy na rowerze.

Życzę powodzenia na trasie Jura Marathonu!

Warto zajrzeć na stronę internetową prowadzoną przez mojego rozmówcę: www.johanbiker.republika.pl

Czytaj też: Jura Marathon - kolarze na Szlaku Orlich Gniazd


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Rower to jest to !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Aga, wejdź na stronę www.maratonrowerowy.pl , tam znajdziesz wszystko o sobotnim wyścigu. Pisałam o tym w artykule: Jura Marathon - kolarze na Szlaku Orlich Gniazd . ;-) jeszcze w ubiegłą sobotę były wolne miejsce

Komentarz został ukrytyrozwiń

Preoszę o więcej informacji. Jestem amatorką dwókółki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fenomenalna sprawa taka daleka wyprawa a rowerze. Pycztałem conieco na stronce Pana Jana i jestem pod wrażeniem...
Sam po cichu liczę, że kiedyś uda mi się wybrać na wyprawę nad morze. Ale pierw muszę zainwestować w rower, bo mój się rozpada...+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.