Facebook Google+ Twitter

Jak robić zdjęcia lepszej jakości telefonem komórkowym?

Wielu z nas często robi zdjęcia telefonem komórkowym. Po zgraniu ich na dysk komputera okazuje się, że są zbyt małe, za ciemne czy nieostre. Jak temu zaradzić?

Podobnie jak w wielu innych aspektach życia, tak i w przypadku zdjęć rozmiar ma znaczenie. Nie oszczędzajmy więc miejsca na karcie pamięci i w ustawieniach naszego telefonu zawsze wybierajmy największą możliwą rozdzielczość zdjęcia. Im większe zdjęcia, tym lepsza jakość. Starajmy się także nie zoomować. Aparaty w telefonach komórkowych posiadają tylko zoomy cyfrowe. Powoduje to, że zdjęcie nie będzie powiększone optycznie lecz sztucznie. Na czym to polega? Obraz nie zostanie przybliżony, lecz tylko rozciągnięty, co oczywiście bardzo niekorzystnie wpłynie na jakość zdjęcia.

Oczywiście, podstawą zrobienia dobrego zdjęcia jest dobre światło. Wydaje się to z pozoru banalne, jednak wiele osób o tym zapomina. Im jaśniej dookoła, tym zdjęcie będzie lepsze. W taki sposób uzyskamy bardziej nasycone kolory, wysoką ostrość i lepsze kontrasty. W aparacie wybrać możemy także funkcję trybu scenerii. Należą do nich m.in.: tryb nocny, zachód słońca czy sport. Dzięki nim nasze zdjęcia, w zależności od wybranego trybu i warunków atmosferycznych, będą bardziej efektowne.

Pamiętajmy, że zdjęcia nieostre i poruszone to niestety tylko i wyłącznie nasza wina. Podczas robienia zdjęć, starajmy się więc zachować stabilną pozycję. Nie fotografujmy w ruchu, ponieważ aparat potrzebuje czasu, aby odpowiednio ustawić ostrość. Weźmy także pod uwagę, że wyświetlacze w naszych telefonach są małe i nie jesteśmy w stanie zobaczyć na nich zdjęcia w pełnej jakości. Zgrajmy więc obrazy do komputera i dopiero wtedy zdecydujmy, które z nich wyrzucić. Większość z nas nosi telefon w kieszeni przez co brudzi się obiektyw aparatu. Przetrzyjmy go przed zrobieniem zdjęcia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Loos
  • Loos
  • 31.07.2011 18:35

@Mariusz Bańkowski Tak, ale nie ma to związku z tą zależnością. Zmniejszając rozdzielczość w ustawieniach aparatu/telefonu nie zyskujemy na jakości. Obraz jest zawsze rejestrowany na całej matrycy, a następnie zmniejszany do wybranych rozmiarów przez oprogramowanie. Następuje utrata detali, zaś jedyny zysk jest na rozmiarze pliku. Zwykle najlepiej jest robić zdjęcia w największej możliwej rozdzielczości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Im większe zdjęcia, tym lepsza jakość. - nie zgodze sie, najwazniejsza jest optyka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo cenne rady. Nie omieszkam z nich skorzystać. Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.