Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8948 miejsce

Jak rozmawiać taniej ze zwykłego telefonu stacjonarnego

Koszty rozmów z telefonu stacjonarnego w naszym kraju w dalszym ciągu są zbyt wysokie. I to pomimo hucznych promocji, obniżek abonamentów i coraz bardziej zróżnicowanego rynku operatorów. Wbrew pozorom sami możemy te koszty nieco obniżyć.

Najtańszą zwykłą rozmową telefoniczną pozostaje rozmowa lokalna, prowadzona w obrębie tej samej grupy numerycznej (ta sama miejscowość). Koszt takiej rozmowy w standardowym abonamencie wynosi zwykle ok. 0,35 zł brutto za minutę. Każda inna rozmowa - międzymiastowa lub międzynarodowa - jest już zdecydowanie droższa np. koszt za minutę rozmowy z numerem abonenta z USA, to 1,46 zł, z Brazylii - ponad 7 zł (ceny wg TP).

Czy można we własnym zakresie, a przy tym legalnie, zrobić coś, aby te rozmowy były tańsze i jak najbardziej zbliżone chociaż do kosztów rozmowy lokalnej?

Rozwiązania ogólne

fot. AKPAJest kilka rozwiązań, mających na celu obniżenie kosztów połączeń międzymiastowych i międzynarodowych. Jednym ze sposobów jest zwykła zmiana operatora i/lub dopasowanie abonamentu, co jednak wymaga wstępnego rozpoznania taryf i zmian w dotychczasowej umowie. Tak, czy owak warto ten krok kiedyś zrobić i poświęcić nieco czasu na porównanie cen i warunków.

Jednak oprócz operatorów tradycyjnej telefonii analogowej i cyfrowej (ISDN), coraz liczniejszą grupą zaczynają stanowić operatorzy usług przesyłu głosu przy wykorzystaniu Internetu, czyli tak zwany VoIP (ang. Voice over Internet Protocol). Bezpośrednie wykorzystanie tej technologii w domu wymaga jednak nie tylko umowy z wybranym operatorem VoIP, ale dodatkowo jeszcze dostępu do Internetu oraz albo komputera z głośnikiem, mikrofonem i odpowiednim oprogramowaniem, albo aparatu telefonicznego typu VoIP. Koszty rozmów przy użyciu VoIP są zdecydowanie niższe, niż w telefonii tradycyjnej (pojedyncze grosze za minutę rozmowy), jednak jakość rozmów w porównaniu z tradycyjną telefonią pozostawia nadal wiele do życzenia. I ta cała otoczka sprzętowo-technologiczna...

Jeszcze innym sposobem, który już nie wymaga ani zmian w umowie z dotychczasowym operatorem, ani dodatkowego sprzętu, jest wykupienie karty zdrapki o wybranym nominale, po czym zadzwonić na podany na karcie numer dostępowy. Po dodzwonieniu się i podaniu odczytanego z karty kodu PIN, otrzymamy informację o kwocie, jaką dysponujemy w danej chwili na wykonanie połączenia. Jeśli dostępna kwota jest wystarczająca, to po uzyskaniu sygnału wolnej linii, można natychmiast wprowadzić z klawiatury numer wybranego abonenta poprzedzony jego międzymiastowym lub międzynarodowym numerem kierunkowym. Z danej karty korzystamy aż do wyczerpania limitu rozmów, ograniczonego nominałem karty. Koszt za minutę rozmowy w tym rozwiązaniu jest zbliżone do tego, jaki niesie omówiona wcześniej usługa VoIP (de facto karta zdrapka, to również wejście w świat VoIP danego operatora, tylko nie wprost).

Czy to wszystkie sposoby, czy może jest jakieś szybsze i prostsze rozwiązanie?

Rozwiązanie uniwersalne

Jest jeszcze jedno rozwiązanie, które nie wymaga specjalnych przygotowań, czasu i dodatkowych środków, jak to miało miejsce w dotychczas omówionych. Oparto je na podobnej zasadzie, jak w przypadku korzystania z karty zdrapki, ale już bez ponoszenia kosztów jej zakupu i wpisywania kodu PIN. W tym przypadku numer dostępowy tymczasowego operatora należy do grupy numerów z prefiksem 0700. Zanim przystąpimy do korzystania z tego sposobu, wystarczy jednorazowo sprawdzić u swojego stałego operatora, czy nie mamy na swoim numerze telefonicznym blokady prefiksu 0-700. Zdarza się, że chcąc uniknąć w przyszłości płacenia zbyt wysokich rachunków telefonicznych, zawczasu zleciliśmy kiedyś zablokowanie możliwość wybierania numerów z grupy "podwyższonego ryzyka", tj. zaczynających się od cyfr 0-700, 0-701, 0-702, aż do 0-709 (numery takie to wszelkiego rodzaju audiotele i sekstelefony - koszty rozmów potrafią tu być ogromne, a są efektem braku znajomości cennika i przypadkowym ich wybieraniem). Jeśli jest blokada, to należałoby zlecić jej usunięcie. W przeciwnym razie możemy sobie oszczędzić dalszą lekturę niniejszego artykułu.

Jeśli wspomnianej blokady nie ma, wówczas możemy natychmiast przystąpić do realizacji omawianego właśnie sposobu wykonywania tańszych połączeń. W tym celu podnosimy słuchawkę telefonu i, słysząc sygnał wolnej linii, wybieramy najpierw 10-cyfrowy numer dostępowy jednego z operatorów tańszych połączeń, których listę zamieszczono w dalszej części tego artykułu.

Po uzyskaniu połączenia z wybranym operatorem, co sygnalizuje automatyczny komunikat w słuchawce aparatu, możemy już w trakcie jego odsłuchiwania (pierwszy raz może warto go posłuchać), wybrać docelowy numer naszego abonenta, z którym chcemy taniej rozmawiać, poprzedzony oczywiście odpowiednim numerem kierunkowym miasta (rozmowa międzymiastowa) lub kraju (rozmowa międzynarodowa). W celu zautomatyzowania czynności warto na zaprogramować sobie w swoim telefonie jeden przycisk do przyszłego szybkiego wyboru danego numeru dostępowego.

Jaki jest sumaryczny koszt tak realizowanych połączeń? Nie jest to trudne do policzenia. Wystarczy to sprawdzić w... cenniku swojego stałego operatora pod pozycją kosztów połączeń z numerami zaczynającymi się od prefiksu 0-708-1. Co się okazuje, że koszt dzwonienia na numery zaczynające się na 0708-1 jest... taki sam, jak tradycyjnej rozmowy prowadzonej lokalnie w ramach tej samej strefy numerycznej. Nie ma tu znaczenia dokąd w ten sposób dzwonimy, czy np. do USA, Brazylii, Niemiec, czy do znajomych mieszkających po drugiej stronie ulicy - koszt będzie taki sam, bo prefiks zawsze jest ten sam. Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych dodatkowych, ukrytych kosztów. Sam to sprawdzałem na pierwszym i kolejnych rachunkach.

Uwaga:

Telekomunikacja Polska próbowała podnieść z dniem 1 października 2005 roku koszt wszystkich połączeń z numerami zaczynającymi się od 0708-1, ale te działania zostały skutecznie zablokowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) - szczegóły można znaleźć na stronie urzędu pod adresem:

http://www.uokik.gov.pl/pl/informacja_i_edukacja/informacja/komunikaty_prasowe/art172.html )

Wykaz numerów operatorów tańszych połączeń

Oto, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, wykaz numerów większości aktualnie działających w Polsce operatorów tańszych połączeń, których numery dostępowe zaczynają się od prefiksu 0708-1 (wg stanu na dzień 9-10-2006). Obok każdego numeru podano adres strony internetowej każdego operatora, zawierającej szczegółowe cenniki i wykaz krajów objętych tańszymi połączeniami z Polski. Lista operatorów została posortowana rosnąco wg numerów dostępowych.

Dla kogo to rozwiązanie

Niniejszy artykuł jest skierowany w zasadzie do użytkownika telefonu prywatnego. Gdyby jednak temat zainteresował kogoś, jako użytkownika korporacyjnego (firma), to gorąco polecam artykuł p. Antoniego Bielewicza "Jak zaoszczędzić na kosztach rozmów telefonicznych", zamieszczony w internetowym wydaniu Gazety Wyborczej. Omówiono w nim różne sposoby podejścia do tematu tańszych rozmów z uwzględnieniem np. zalecanych zmian w posiadanej centralce firmowej, użyciu komputera i komunikatorów internetowych oraz telefonii VoIP.

Na zakończenie dodam od siebie, że to ostatnie rozwiązanie sam stosuję z powodzeniem już od dłuższego już czasu. Rachunki, które do tej pory otrzymywałem, zawierają w pozycji "Połączenia na 0700" czyste koszty taryfikacyjne, bez żadnych dodatkowych. Jedyne, na co nie ma się wpływu, to... długość pojedynczego impulsu taryfikacyjnego - im krótszy, tym koszt połączenia większy.

A oto komentarz biura prasowego Telekomunikacji Polskiej:

1) zgodnie z Tablicą Zagospodarowania Numeracji z zakresu 0-7xx w sieci funkcjonują numeracje 0-700, 0-701, 0-708. TP w swojej ofercie nie ma już numeracji 0-707.

2) abonenci dzwoniący na 0-708 1 faktycznie ponoszą opłatę 35 gr za minutę połączenia. Jednak koszt dzwonienia na numery zaczynające się na 0708-1 nie jest taki sam, jak tradycyjnej rozmowy prowadzonej lokalnie w ramach tej samej strefy numerycznej . W tym drugim przypadku opłata jest ponoszona za 3 minuty (w TP dotyczy to abonentów planu standardowego).

3) usługi tzw. "tanich połączeń" na numeracji 0-708 są usługami świadczonymi przez innych niż TP operatorów. Ich funkcjonalność leży w gestii tych operatorów. Koszt minuty połączenia dla abonentów TP to jak wyżej określono 0,35 PLN za minutę połączenia. Opłata jest naliczana od momentu zestawienia połączenia, tak więc abonent płaci także za czas, w którym wybiera sekwencję cyfr numeru zagranicznego, jak i za czas, w którym odsłuchuje nagrany tam komunikat. Dzwoniący płaci również wtedy, kiedy okaże się, że numer docelowy jest zajęty. Jakość tych połączeń często pozostawia wiele do życzenia.

W imieniu Biura Prasowego Grupy TP

Mariusz Loch


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Więcej na temat taniego dzwonienia za granicę (w tym i o numerach 0708) znajdziesz na blogu:
http://www.niklaus.co.uk/blog/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z perspektywy paru miesięcy, jakie upłynęły od czasu napisania artykułu, powiem, że:

1/ przeszedłem w TPSA na abonament zawierający 60 min rozmów bez dodatkowych opłat, co pozwoliło również na znaczne obniżenia w ogóle stawek na dzwonienie gdziekolwiek, ale...
2/ dalej używam opisanej metody dzwonienia, ale już tylko w zastosowaniu do rozmów międzynarodowych z użyciem tylko jednego numeru skróconego, który zaczyna się na 0-801 (0801 003 003 - Voxtel; numery na 0-700 nie dają już takich oszczędności w tym abonamencie), bo TPSA ma w dalszym ciągu za wysokie stawki na rozmowy międzynarodowe.

Z VoIP, czyli dzwonienia przez Internet, prawie w ogóle już nie korzystam ze względu na "dławienie się" głosu w słuchawce rozmówcy, co się objawia brakiem słyszalności niektórych słów, sylab lub nawet całego zdania wymawianego do mikrofonu, co może rodzić nieporozumienia lub irytację u rozmówców.
To zjawisko "dławienia" jest odczuwalne, gdy ja mówię przez mikrofon komputera (mam Internet w TPSA), ale i występuje u mojej rodziny w Szwecji, która oczywiście korzysta z innego dostawcy Internetu i ze Skype'a, według jego stawek rozmów na numery stacjonarne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

witam nie mam telefonu stacjonarnego i ten artykól mnie nie dotyczy ale pozdrawiam i zachęcam zarazem do kometowania własnych kometarzy

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja przestaje się przejmować telefonami stacjonarymi.Nazajutrz,gdy nastąpi rozdział(TP) telefonu od internetu likwiduję telefon i zostawiam komórkę + czasem będe porozumiewał się Skype'm.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do maxx83: A co ma zrobić ktoś, kto nie ma lub nie zna komputera, np. mama, tata, dziadek, babcia, a chce zadzwonić do "młodego", który wybył nagle na saksy do Anglii albo US ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To ja wole dzwonić do mojego wujka do Kanady ze skype za 8 groszy za minute. Jest lepiej i jeszcze taniej. Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.