Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2106 miejsce

Jak rozmawiać z rodzicami? Fakty i mity o życiu homo

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-05-10 07:57

Bardzo często boimy się powiedzieć swoim rodzicom o orientacji seksualnej. Zastanawiamy się jak zareagują, co powiedzą, co powinniśmy im odpowiedzieć. Dla wszystkich, którzy mają z tym problem przygotowałam mały poradnik.

Przede wszystkim pamiętaj, że rodzice Cię kochają. Niezależnie od tego jak czasem paskudni bywają i jak się zachowują. Ich obawy związane z homoseksualizmem często mają bardzo racjonalne podstawy. Drugą ważną zasadą jest: rozmawiaj z nimi i odpowiadaj na wszystkie pytania tak, jak umiesz najlepiej. Skoro zadają pytania – to już bardzo dobry znak! Chcą się dowiedzieć czegoś od Ciebie. Pamiętaj, że Ty się z tym oswoiłeś, ale oni jeszcze nie mieli takiej możliwości. Ich reakcja może być przesadna, ale działają pod wpływem emocji.

Homoseksualizm to choroba

Nie każdy rodzic musi być uświadomiony. Niektórzy żyją w świecie stereotypów, karmieni papką z telewizji lub z ust polityków, którzy są homofobami. Warto więc rodziców dokształcać. Przed ujawnieniem się można podstawiać im różne artykuły prasowe pokazujące, że inne niż heteroseksualna orientacje nie są chorobą. Można porozmawiać z nimi pod pretekstem pisania jakiejś pracy do szkoły lub na uczelnię. Można również rozpocząć rozmowę przy okazji comming-outu kogoś znanego lub innych wydarzeń branżowych. Ostatecznie temat można podnieść opowiadając jak to kolega kolegi okazał się gejem czy nasza koleżanka lesbijką. Często rodzice są homofobami, ponieważ nikt wcześniej nie pokazał im w jakich stereotypach żyją.

Bądź kim chcesz, ale po cichu – to trudniejsza droga

Wielu kochających rodziców martwi się, że ich pociechom będzie ciężej i gorzej. Że będą mieli z powodu swojej orientacji pod górkę. Uznają, że możemy kochać kogo chcemy, jeśli będzie to ukryte przed rodziną/znajomymi/sąsiadami. Należy im wtedy spokojnie wytłumaczyć, że o ile na orientację wpływu nie mamy, o tyle możemy (względnie) sterować swoimi coming-outami i tym jak bardzo po nas widać naszą orientację. Warto również wspomnieć, że homofobia będzie istniała tak długo, jak długo będziemy udawać, że odmienna orientacja to coś wstydliwego, nienormalnego, co należy ukrywać. Zaproponuj rodzicom włączenie się do organizacji rodziców homoseksualistów (biseksualistów). Będą mogli poznać innych ludzi z podobnymi obawami i łatwiej im będzie wspólnie stawiać czoła heteronormatywnemu światu.
M.Cz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Pan Kowalski
  • Pan Kowalski
  • 09.01.2011 22:45

Bardzo ciekawy artykuł. Jest tu wszystko, co wiem, ale czego nie mogłem jakoś zebrać do kupy :) Dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jest bardzo wiele do zrobienia w naszym kraju: po pierwsze gdyby uczono już małe dzieci, że są różne orientacje a nie tylko hetero, nie wychowywalibyśmy homofobów.
Po drugie z dziećmi należy rozmawiać zanim dojrzeją, żeby nie musiały myśleć o sobie, że są nienormalne w chwili okazania się, że mają inną orientację i mogły o tym już wtedy powiedzieć rodzicom bez żenady i wstydu, czy lęku przed wyklęciem.
Po trzecie, należałoby zmienić mentalność siejących zamęt polityków.
Po czwarte, dokonać takiego cudu, który uwolni szczególnie katolików od stereotypowego myślenia i siania nienawiści, głoszeniem że takich ludzi powinno się zamykać w gettach lub jeszcze gorzej, to największy i chyba najtrudniejszy orzech do zgryzienia.
Ja jak dowiedziałam się o tym, że syn jest gejem nie rozdzierałam szat i po prostu przyjęłam ten fakt spokojnie, bo od zawsze wydawało mi się że tak jest, a jego wyznanie tylko to potwierdziło.
Jest mi jedynie ciężko kiedy czytam wstrętne komentarze na niektórych portalach o homoseksualistach. Wiem, że nie powinnam ich czytać i robię to coraz rzadziej.
Mam nadzieję, że zmieni się sytuacja gejów i lesbijek w naszym kraju w niedługim czasie, to moje jedyne marzenie. Bardzo kocham swojego syna i jego chłopaka i chciałabym aby mógł normalnie żyć, bo na to zasługuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie zgadzam się ze zdaniem : "Bardzo często boimy się powiedzieć swoim rodzicom o orientacji seksualnej"
To nieprawda ! Nie powinno więc go być w zajawce.
Problem jest jedynie wówczas, gdy ta orientacja jest odmienna, nakierowana do własnej płci (co zreszta wynika z treści artykułu).
Tego typu sytuacje z reguły wywołują skrajne emocje u rodziców.Trudno im sie dziwić. Homoseksualizm nie jest normalną orientacją. (jego obrońcy zaraz wytoczą tysiące dział w jego obronie). Nikt ot, tak z marszu, nie zaakceptuje odmienności.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ duży plus dla Autorki.
Istnieje jeszcze kategoria rodziców - zapiekło-sekciarsko-religijna, plasujaca swoje "nieudane" dziecko na dnie piekła, wśród najgorszych grzeszników. Na tych nie ma rady. Potrafią stworzyć piekło tu, od zaraz i sobie i swojemu dziecku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.